Castle Andersen Holding ApS
CVR 38 18 26 17 · Hillerød · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Castle Andersen Holding ApS har CVR-nummer 38182617. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kildevej 2, 3400 Hillerød. Stiftet: 11. november 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -5.500 kr., årets resultat 225.770 kr., egenkapital 472.044 kr., aktiver i alt 1.291.949 kr. Soliditetsgraden på 36,5 % er lavere end hos 79 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 225.770 kr. er højere end hos 64 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Castle Andersen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kildevej 2, 3400 Hillerød
- Kommune
- HILLERØD
- castle@castleandersen.dk
- Stiftet
- 11 Nov 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investere i og besidde kapitalandele i andre selskaber samt nært beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-11-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38182617 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 2549003820XKIVL15465
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kildevej 2, 3400 Hillerød
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
47,8%
▲ 21,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,11
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
36,5%
▼ 2,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
124,5%
▲ 124,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.500 | -3.000 | -3.000 | -3.000 | -3.750 |
| Resultat før skat | 194.776 | 101.952 | 178.971 | -75.965 | 434.663 |
| Årets resultat | 225.770 | 100.544 | 194.086 | -47.698 | 406.543 |
| Egenkapital | 472.044 | 388.821 | 406.077 | 326.391 | 487.089 |
| Aktiver i alt | 1.291.949 | 994.783 | 973.480 | 939.345 | 1.344.547 |
| Omsætningsaktiver | 851.769 | 774.075 | 600.546 | 702.319 | 912.590 |
| Kortfristet gæld | 768.390 | 586.788 | 519.610 | 612.954 | 743.994 |
| Gæld i alt | 819.905 | 605.962 | 567.403 | 612.954 | 857.458 |
| Soliditetsgrad | 36.5% | 39.1% | 41.7% | 34.7% | 36.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Niels Castle Siden 11 Nov 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Niels Castle Siden 11 Nov 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Castle Andersen Holding ApS
P-nr. 1021924780
Kildevej 2, 3400 Hillerød
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 132.607 DKK | 28.713 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 231.466 DKK | 50.908 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -31.231 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 510.668 DKK | 112.332 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 71.017 DKK | 15.620 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Castle Andersen Holding ApS (CVR 38182617)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver nært, investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.