Rasmussen & Langballe Holding ApS
CVR 38 20 47 93 · Skive · Investering for egen regning · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rasmussen & Langballe Holding ApS har CVR-nummer 38204793. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Investering for egen regning (branchekode 649910). Adresse: Nygade 2, 7800 Skive. Stiftet: 15. november 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -4.500 kr., årets resultat 164.268 kr., egenkapital 766.441 kr., aktiver i alt 811.441 kr. Soliditetsgraden på 94,5 % er højere end hos 57 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 164.268 kr. er højere end hos 62 % af de 8.755 virksomheder i branchen «Investering for egen regning», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rasmussen & Langballe Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Investering for egen regning (649910)
- Adresse
- Nygade 2, 7800 Skive
- Kommune
- SKIVE
- Stiftet
- 15 Nov 2016
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- Virksomhedens formål er: at eje kapitalandele, forestå finansiering og anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af 2 direktører.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-11-15
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38204793 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nygade 2, 7800 Skive
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,4%
▲ 48,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Soliditetsgrad
94,5%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
199,6%
▲ 199,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
8755 virksomheder i «Investering for egen regning»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -4.500 | -4.500 | -4.500 | -4.500 | -4.500 |
| Resultat før skat | 164.268 | -164.915 | 8.465 | -283.987 | 666.318 |
| Årets resultat | 164.268 | -164.915 | 8.465 | -283.987 | 666.318 |
| Egenkapital | 766.441 | 602.296 | 767.211 | 758.746 | 1.602.733 |
| Aktiver i alt | 811.441 | 642.796 | 803.211 | 790.246 | 1.629.733 |
| Omsætningsaktiver | — | — | — | — | — |
| Kortfristet gæld | 45.000 | 40.500 | 36.000 | 31.500 | 27.000 |
| Gæld i alt | 45.000 | 40.500 | 36.000 | 31.500 | 27.000 |
| Soliditetsgrad | 94.5% | 93.7% | 95.5% | 96% | 98.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
RASMUSSEN & LANGBALLE ApS Siden 15 Nov 2016100% Ejer
Ledelse
2-
Lars Rasmussen Siden 15 Nov 2016Direktør
-
Jesper Dahl Langballe Siden 15 Nov 2016Direktør
Produktionsenheder
1Rasmussen & Langballe Holding ApS
P-nr. 1021950315
Nygade 2, 7800 Skive
Investering for egen regning (649910)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -168.420 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -327.188 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 895.100 DKK | 196.922 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.461.417 DKK | 321.508 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rasmussen & Langballe Holding ApS (CVR 38204793)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver virksomhedens, forestå, regning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.