Ullehus Holding ApS
CVR 38 21 40 20 · Tommerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ullehus Holding ApS har CVR-nummer 38214020. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Parkvej 17, 5690 Tommerup. Stiftet: 28. november 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 105.261 kr., årets resultat 991.873 kr., egenkapital 2.314.451 kr., aktiver i alt 5.759.222 kr. Soliditetsgraden på 40,2 % er lavere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 991.873 kr. er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ullehus Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Parkvej 17, 5690 Tommerup
- Kommune
- ASSENS
- Telefon
- 24808843
- rasmus@ullehus.dk
- Stiftet
- 28 Nov 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-05-23
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38214020 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Parkvej 17, 5690 Tommerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,9%
▼ 1,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,71
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,2%
▼ 29,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
56,4%
▲ 56,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 105.261 | -6.875 | -6.250 | — | -3.750 |
| Resultat før skat | 890.723 | 633.489 | 73.141 | 57.656 | 269.058 |
| Årets resultat | 991.873 | 634.069 | 69.844 | 56.400 | 269.313 |
| Egenkapital | 2.314.451 | 1.422.578 | 823.509 | 838.665 | 782.265 |
| Aktiver i alt | 5.759.222 | 2.036.419 | 1.200.679 | 1.070.818 | 1.136.611 |
| Omsætningsaktiver | 1.155.891 | 627.780 | 422.531 | 503.457 | 684.653 |
| Kortfristet gæld | 1.618.329 | 499.023 | 377.170 | 232.153 | 354.346 |
| Gæld i alt | 3.299.581 | 499.023 | 377.170 | 232.153 | 354.346 |
| Soliditetsgrad | 40.2% | 69.9% | 68.6% | 78.3% | 68.8% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Ullehus Iversen Siden 28 Nov 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Ullehus Iversen Siden 28 Nov 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Ullehus Holding ApS
P-nr. 1021961120
Parkvej 17, 5690 Tommerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 944.088 DKK | 207.680 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 224.314 DKK | 49.346 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 96.882 DKK | 21.296 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -377.939 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.022.631 DKK | 224.972 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ullehus Holding ApS (CVR 38214020)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.