Manse Holding ApS
CVR 38 26 29 04 · Børkop · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Manse Holding ApS har CVR-nummer 38262904. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Mølleparken 1, 7080 Børkop. Stiftet: 14. december 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.975 kr., årets resultat 1.098.158 kr., egenkapital 7.508.550 kr., aktiver i alt 7.519.249 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.098.158 kr. er højere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Manse Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Mølleparken 1, 7080 Børkop
- Kommune
- VEJLE
- Telefon
- 92441414
- Stiftet
- 14 Dec 2016
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab samt gennem datterselskabet at drive montage-, handels- og servicevirksomhed samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-05-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38262904 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Mølleparken 1, 7080 Børkop
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,6%
▲ 5,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
269,44
▼ 16,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
77,7%
▲ 77,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.975 | -9.978 | -14.925 | -8.675 | -9.299 |
| Resultat før skat | 1.100.807 | 617.963 | 469.502 | 836.868 | 1.937.107 |
| Årets resultat | 1.098.158 | 618.069 | 472.782 | 836.868 | 1.942.920 |
| Egenkapital | 7.508.550 | 6.545.392 | 6.049.323 | 5.694.342 | 4.971.874 |
| Aktiver i alt | 7.519.249 | 6.553.442 | 6.057.373 | 5.985.312 | 5.166.727 |
| Omsætningsaktiver | 2.882.730 | 2.302.969 | 1.835.946 | 1.898.295 | 903.085 |
| Kortfristet gæld | 10.699 | 8.050 | 8.050 | 290.970 | 194.853 |
| Gæld i alt | 10.699 | 8.050 | 8.050 | 290.970 | 194.853 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.9% | 99.9% | 95.1% | 96.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Claus Bargmann Siden 14 Dec 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Bargmann Siden 14 Dec 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Manse Holding ApS
P-nr. 1022015946
Mølleparken 1, 7080 Børkop
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 982.983 DKK | 216.238 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 693.746 DKK | 152.614 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 3.906.125 DKK | 859.342 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.685.389 DKK | 810.766 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.174.253 DKK | 258.324 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Manse Holding ApS (CVR 38262904)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- HPK DENMARK F1 HOLDCO APS København Ø
- KNUDLUND AUTOGENBRUG HOLDING ApS Them
- Mashya Holding ApS Stensved
- CAPITAL FOUR HOLDING A/S København Ø
- Rynord Invest statsautoriseret revisionsanpartsselskab Greve
- Ib Dyhr Nørholm Holding ApS København K
- BERTHELSEN HOLDING ApS Idestrup
- FA. POULSEN HOLDING A/S Svendborg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver datterselskabet, montage, servicevirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.