Fabers Holding ApS
CVR 38 27 25 27 · Greve · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fabers Holding ApS har CVR-nummer 38272527. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Jens Kristiansvej 18, 2670 Greve. Stiftet: 12. december 2016. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -6.550 kr., årets resultat 137.861 kr., egenkapital 2.459.787 kr., aktiver i alt 2.479.404 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 137.861 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fabers Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Jens Kristiansvej 18, 2670 Greve
- Kommune
- GREVE
- Stiftet
- 12 Dec 2016
- Selskabskapital
- 100.000 DKK
- Formål
- besidde ejerandele i andre selskaber samt foretage investeringer efter direktionens nærmere bestemmelser herom
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2016-12-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38272527 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Jens Kristiansvej 18, 2670 Greve
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,6%
▲ 0,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
120,16
▼ 289,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 1,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
6,8%
▲ 6,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -6.550 | -5.200 | -5.000 | — | — |
| Resultat før skat | 176.786 | 141.869 | 294.573 | 18.610 | -41.348 |
| Årets resultat | 137.861 | 129.116 | 285.282 | 6.424 | -41.348 |
| Egenkapital | 2.459.787 | 2.456.927 | 2.449.811 | 2.223.429 | 2.274.205 |
| Aktiver i alt | 2.479.404 | 2.511.827 | 2.504.718 | 2.224.912 | 2.292.430 |
| Omsætningsaktiver | 2.275.401 | 2.136.915 | 2.111.135 | 188.192 | 174.650 |
| Kortfristet gæld | 18.936 | 5.220 | 5.227 | 1.483 | 18.225 |
| Gæld i alt | 19.617 | 54.900 | 54.907 | 1.483 | 18.225 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 97.8% | 97.8% | 99.9% | 99.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kenneth Faber Skyum Klausen Siden 12 Dec 2016100% Ejer
Ledelse
1-
Kenneth Faber Skyum Klausen Siden 12 Dec 2016Adm. dir.
Produktionsenheder
1Fabers Holding ApS
P-nr. 1022025984
Jens Kristiansvej 18, 2670 Greve
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 307.916 DKK | 67.738 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -29.226 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 111.450 DKK | 24.508 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 489.973 DKK | 107.778 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 92.529 DKK | 20.350 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fabers Holding ApS (CVR 38272527)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bestemmelser, herom, direktionens.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.