Holdingselskabet Oris Tandlægerne A/S
CVR 38 32 46 91 · Lystrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Aktieselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Holdingselskabet Oris Tandlægerne A/S har CVR-nummer 38324691. Virksomhedsform: Aktieselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lyshøjen 14A, st. th, 8520 Lystrup. Stiftet: 11. januar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -186.766 kr., årets resultat 958.217 kr., egenkapital 63.466.004 kr., aktiver i alt 78.003.838 kr. Soliditetsgraden på 81,4 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 958.217 kr. er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Holdingselskabet Oris Tandlægerne A/S? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lyshøjen 14A, st. th, 8520 Lystrup
- Kommune
- AARHUS
- oris@oris.dk
- Hjemmeside
- oris.dk
- Stiftet
- 11 Jan 2017
- Selskabskapital
- 60.603.905 DKK
- Formål
- direkte eller indirekte at besidde ejerandele i andre virksomheder eller selskaber, samt al virksomhed, som har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-06-01
- Binavne
- Holdingselskabet Oris A/S Holdingselskabet Oris Dental A/S Holdingselskabet Oris Smile A/S
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38324691 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lyshøjen 14A, st. th, 8520 Lystrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,5%
▼ 1,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
13,29
▲ 5,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,4%
▼ 8,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-29,5%
▼ 29,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -186.766 | -162.626 | 134.325 | 126.233 | -145.678 |
| Resultat før skat | 849.247 | 1.332.438 | 1.555.250 | -5.046.216 | -1.214.244 |
| Årets resultat | 958.217 | 1.358.907 | 1.568.439 | -4.962.865 | -1.182.367 |
| Egenkapital | 63.466.004 | 44.866.289 | 43.407.382 | 40.788.943 | 44.664.307 |
| Aktiver i alt | 78.003.838 | 50.081.548 | 48.693.344 | 47.909.757 | 44.905.932 |
| Omsætningsaktiver | 68.961.583 | 42.381.916 | 42.487.623 | 43.121.211 | 44.905.932 |
| Kortfristet gæld | 5.189.206 | 5.215.259 | 5.285.962 | 7.120.814 | 241.625 |
| Gæld i alt | 14.537.834 | 5.215.259 | 5.285.962 | 7.120.814 | 241.625 |
| Soliditetsgrad | 81.4% | 89.6% | 89.1% | 85.1% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
TANDLÆGERNE LOUISE OG SIMON KOLD HOLDING ApS Siden 1 Apr 20255% Ejer
-
Bach Dental Holding ApS Siden 1 Dec 202133,33% Ejer
Ledelse
7-
Søren Bach Siden 11 Jan 2017Direktør
-
Søren Bach Siden 11 Jan 2017Bestyrelsesmedlem
-
Simon Vedding Kold Siden 18 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
-
Maj-Britt Bjørn Maasbüll Siden 15 Apr 2023Bestyrelsesmedlem
-
Steen Bjergegaard Siden 29 Mar 2020Bestyrelsesmedlem
-
Christel Arpalice Piron Siden 31 Jan 2017Formand
-
Nina Bach Siden 18 Apr 2026Bestyrelsesmedlem
Produktionsenheder
1Holdingselskabet Oris Tandlægerne A/S
P-nr. 1022084557
Lyshøjen 14A, st. th, 8520 Lystrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.902.045 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.994.265 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -18.627.513 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -210.974 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | — | — | Datterselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Holdingselskabet Oris Tandlægerne A/S (CVR 38324691)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.