Lorenz Steensig Holding ApS
CVR 38 35 88 20 · Hinnerup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lorenz Steensig Holding ApS har CVR-nummer 38358820. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ravskærvej 64, 8382 Hinnerup. Stiftet: 17. januar 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -35.254 kr., årets resultat 77.132 kr., egenkapital 893.209 kr., aktiver i alt 921.386 kr. Soliditetsgraden på 96,9 % er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 77.132 kr. er højere end hos 54 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lorenz Steensig Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ravskærvej 64, 8382 Hinnerup
- Kommune
- FAVRSKOV
- Telefon
- 26625502
- lorenz@youmail.dk
- Stiftet
- 17 Jan 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-01-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38358820 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 9845005BF3A4A1U7C931
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ravskærvej 64, 8382 Hinnerup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
8,6%
▲ 65,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
32,70
▲ 27,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,9%
▲ 17,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
116,7%
▲ 116,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -35.254 | -18.117 | -19.197 | -11.250 | -12.500 |
| Resultat før skat | 79.442 | -456.772 | 785.130 | 528.681 | 30.282 |
| Årets resultat | 77.132 | -462.360 | 785.130 | 528.681 | 30.282 |
| Egenkapital | 893.209 | 816.077 | 1.339.437 | 613.207 | 84.526 |
| Aktiver i alt | 921.386 | 1.030.864 | 1.551.135 | 1.256.783 | 1.076.988 |
| Omsætningsaktiver | 921.386 | 1.024.071 | 939.337 | 58.252 | 1.060 |
| Kortfristet gæld | 28.177 | 214.787 | 211.698 | 643.576 | 317.462 |
| Gæld i alt | 28.177 | 214.787 | 211.698 | 643.576 | 992.462 |
| Soliditetsgrad | 96.9% | 79.2% | 86.4% | 48.8% | 7.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lorenz Steensig Siden 17 Jan 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Lorenz Steensig Siden 29 Mar 2020Direktør
Produktionsenheder
1Lorenz Steensig Holding ApS
P-nr. 1022124141
Ravskærvej 64, 8382 Hinnerup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 25.494 DKK | 5.588 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -26.204 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -53.922 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -14.803 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -27.767 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lorenz Steensig Holding ApS (CVR 38358820)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.