M.B. Tømrer & Snedker ApS
CVR 38 59 74 42 · Odense S · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
M.B. Tømrer & Snedker ApS har CVR-nummer 38597442. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Enebærvej 66, 5260 Odense S. Stiftet: 18. april 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste 840.216 kr., årets resultat 30.940 kr., egenkapital 192.335 kr., aktiver i alt 480.855 kr. Soliditetsgraden på 40,0 % er højere end hos 52 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 30.940 kr. er lavere end hos 55 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 25 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som M.B. Tømrer & Snedker ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Enebærvej 66, 5260 Odense S
- Kommune
- ODENSE
- Antal ansatte
-
2
2017 2018
- Stiftet
- 18 Apr 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- tømrer- og snedkervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 2 direktører i forening.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-04-18
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38597442 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Enebærvej 66, 5260 Odense S
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,1%
▲ 7,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,56
▼ 0,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
40,0%
▼ 16,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
34,1%
▲ 34,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 840.216 | 1.127.619 | 894.071 | 940.482 | 899.731 |
| Resultat før skat | 51.368 | 39.596 | 27.567 | 24.284 | 29.204 |
| Årets resultat | 30.940 | 23.079 | 3.198 | 11.073 | 13.460 |
| Egenkapital | 192.335 | 261.395 | 238.316 | 235.118 | 264.045 |
| Aktiver i alt | 480.855 | 464.578 | 446.156 | 394.702 | 446.798 |
| Omsætningsaktiver | 450.998 | 422.220 | 378.637 | 297.298 | 319.508 |
| Kortfristet gæld | 288.520 | 203.183 | 205.385 | 154.174 | 175.594 |
| Gæld i alt | 288.520 | 203.183 | 205.385 | 154.174 | 175.594 |
| Soliditetsgrad | 40% | 56.3% | 53.4% | 59.6% | 59.1% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Bjarke Hansen Siden 18 Apr 201750% Ejer
-
Morten Wedel Berthelsen Siden 18 Apr 201750% Ejer
-
Bjarke Hansen 2017 Holding ApS Siden 18 Apr 201750% Ejer
-
Morten Berthelsen Holding ApS Siden 18 Apr 201750% Ejer
Ledelse
2-
Bjarke Hansen Siden 18 Apr 2017Direktør
-
Morten Wedel Berthelsen Siden 18 Apr 2017Direktør
Produktionsenheder
1M.B. Tømrer & Snedker ApS
P-nr. 1022393347
Enebærvej 66, 5260 Odense S
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 2 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 87.938 DKK | 19.338 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 124.244 DKK | 27.324 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 68.000 DKK | 14.960 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 72.270 DKK | 15.884 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 41.705 DKK | 9.174 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: M.B. Tømrer & Snedker ApS (CVR 38597442)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver snedkervirksomhed.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.