Kurt Hermansen Holding ApS
CVR 38 62 11 73 · Munke Bjergby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Kurt Hermansen Holding ApS har CVR-nummer 38621173. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Østervej 18, 4190 Munke Bjergby. Stiftet: 4. maj 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -1.864 kr., årets resultat -609.016 kr., egenkapital 1.152.534 kr., aktiver i alt 1.187.304 kr. Soliditetsgraden på 97,1 % er højere end hos 66 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -609.016 kr. er lavere end hos 95 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Kurt Hermansen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Østervej 18, 4190 Munke Bjergby
- Kommune
- SORØ
- Stiftet
- 4 May 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- Kapitalselskabets formål er at eje aktier og anparter i andre selskabet, samt al virksomhed, som har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-05-31
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38621173 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østervej 18, 4190 Munke Bjergby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-52,8%
▼ 58,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
5,39
▲ 5,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,1%
▲ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-760,5%
▼ 760,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -1.864 | -1.402 | -10.322 | -9.082 | -9.657 |
| Resultat før skat | -777.996 | 118.426 | 105.536 | 410.720 | -101.011 |
| Årets resultat | -609.016 | 92.202 | 82.304 | 401.832 | -97.898 |
| Egenkapital | 1.152.534 | 1.761.550 | 1.669.348 | 1.587.044 | 1.185.212 |
| Aktiver i alt | 1.187.304 | 1.829.129 | 1.721.435 | 1.623.772 | 1.364.058 |
| Omsætningsaktiver | 187.304 | 13.012 | 1.010 | 1.623.772 | 23.419 |
| Kortfristet gæld | 34.770 | 67.579 | 52.087 | 7.888 | 150.006 |
| Gæld i alt | 34.770 | 67.579 | 52.087 | 36.728 | 178.846 |
| Soliditetsgrad | 97.1% | 96.3% | 97% | 97.7% | 86.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kurt Kristian Thrane Hermansen Siden 4 May 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Kurt Kristian Thrane Hermansen Siden 4 May 2017Direktør
Produktionsenheder
1Kurt Hermansen Holding ApS
P-nr. 1022420921
Østervej 18, 4190 Munke Bjergby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 119.290 DKK | 26.224 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 105.663 DKK | 23.232 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 40.405 DKK | 8.888 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 186.571 DKK | 41.030 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 186.201 DKK | 40.964 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Kurt Hermansen Holding ApS (CVR 38621173)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver kapitalselskabets, selskabet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.