Tangen Holding ApS
CVR 38 72 35 45 · Brande · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tangen Holding ApS har CVR-nummer 38723545. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kokmosevej 7, 7330 Brande. Stiftet: 19. juni 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -10.750 kr., årets resultat 738.613 kr., egenkapital 997.515 kr., aktiver i alt 1.198.193 kr. Soliditetsgraden på 83,3 % er lavere end hos 56 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 738.613 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tangen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kokmosevej 7, 7330 Brande
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Stiftet
- 19 Jun 2017
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab og eje kapitalandele i helt eller delvist ejede selskaber samt at foretage investeringsvirksomhed i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-09-16
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38723545 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kokmosevej 7, 7330 Brande
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
74,0%
▲ 21,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,36
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
83,3%
▲ 45,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
259,7%
▲ 259,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.750 | -9.500 | -7.425 | -5.313 | -7.688 |
| Resultat før skat | 738.613 | 205.326 | 91.735 | 93.165 | 376.173 |
| Årets resultat | 738.613 | 205.326 | 91.735 | 93.165 | 376.173 |
| Egenkapital | 997.515 | 393.901 | 310.576 | 336.640 | 357.875 |
| Aktiver i alt | 1.198.193 | 1.050.696 | 455.364 | 362.839 | 397.536 |
| Omsætningsaktiver | 473.193 | 1.038.196 | 442.864 | 350.339 | 385.036 |
| Kortfristet gæld | 200.678 | 656.795 | 144.788 | 26.199 | 39.661 |
| Gæld i alt | 200.678 | 656.795 | 144.788 | 26.199 | 39.661 |
| Soliditetsgrad | 83.3% | 37.5% | 68.2% | 92.8% | 90% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ole Tangen Søgaard Siden 19 Jun 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Ole Tangen Søgaard Siden 19 Jun 2017Direktør
Produktionsenheder
1Tangen Holding ApS
P-nr. 1022540781
Kokmosevej 7, 7330 Brande
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -7.476 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -6.458 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -8.576 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -6.904 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tangen Holding ApS (CVR 38723545)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.