Molux Holding ApS
CVR 38 91 04 34 · Værløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Molux Holding ApS har CVR-nummer 38910434. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vestre Alle 72, 3500 Værløse. Stiftet: 30. august 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -15.507 kr., årets resultat 1.962.111 kr., egenkapital 9.813.615 kr., aktiver i alt 15.468.750 kr. Soliditetsgraden på 63,4 % er lavere end hos 69 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.962.111 kr. er højere end hos 89 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Molux Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vestre Alle 72, 3500 Værløse
- Kommune
- FURESØ
- Telefon
- 40264000
- mms@molux.dk
- Stiftet
- 30 Aug 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje andele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-08-30
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38910434 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 636700TSKDYZK5X2S840
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vestre Alle 72, 3500 Værløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,0%
▲ 22,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,47
▼ 63,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
63,4%
▼ 36,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
966,9%
▲ 966,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.507 | -10.000 | -8.778 | -5.377 | -5.376 |
| Resultat før skat | 1.974.893 | -196.863 | 316.990 | 5.439.530 | 1.956.933 |
| Årets resultat | 1.962.111 | -226.343 | 315.956 | 5.432.105 | 1.958.601 |
| Egenkapital | 9.813.615 | 8.012.919 | 8.361.262 | 8.163.106 | 2.845.401 |
| Aktiver i alt | 15.468.750 | 8.036.724 | 8.365.811 | 8.343.010 | 2.903.904 |
| Omsætningsaktiver | 1.623.150 | 1.556.302 | 1.554.541 | 1.956 | 10.670 |
| Kortfristet gæld | 1.107.279 | 23.805 | 4.549 | 179.904 | 58.503 |
| Gæld i alt | 5.655.135 | 23.805 | 4.549 | 179.904 | 58.503 |
| Soliditetsgrad | 63.4% | 99.7% | 99.9% | 97.8% | 98% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mikael Møller Sørensen Siden 30 Aug 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Mikael Møller Sørensen Siden 30 Aug 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1Molux Holding ApS
P-nr. 1022809829
Vestre Alle 72, 3500 Værløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 134.065 DKK | 29.480 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 4.751 DKK | 1.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -8.290 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -7.578 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -7.884 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Molux Holding ApS (CVR 38910434)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver andele.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.