STAN Holding Randers ApS
CVR 38 93 01 76 · Randers NV · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
STAN Holding Randers ApS har CVR-nummer 38930176. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skyggelien 3, 8920 Randers NV. Stiftet: 6. september 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -131.115 kr., årets resultat 693.593 kr., egenkapital 24.467.712 kr., aktiver i alt 24.625.918 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 693.593 kr. er højere end hos 78 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som STAN Holding Randers ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skyggelien 3, 8920 Randers NV
- Kommune
- RANDERS
- Telefon
- 25943721
- anders@bay-co.dk
- Stiftet
- 6 Sep 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i unoterede selskaber og værdipapirer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38930176 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500776BA4AB0BE306
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skyggelien 3, 8920 Randers NV
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,8%
▼ 5,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
155,66
▲ 68,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 0,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-63,4%
▼ 63,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | — | — |
| Bruttoresultat | -131.115 | -126.885 | -137.024 | — | — |
| Resultat før skat | 891.813 | 2.430.680 | 1.614.313 | 43.602.162 | 3.266.256 |
| Årets resultat | 693.593 | 1.893.198 | 1.251.118 | 43.629.027 | 3.268.778 |
| Egenkapital | 24.467.712 | 23.774.119 | 21.880.921 | 20.629.803 | 6.400.776 |
| Aktiver i alt | 24.625.918 | 24.048.531 | 22.195.125 | 20.759.233 | 6.604.119 |
| Omsætningsaktiver | 24.625.918 | 24.048.531 | 22.195.125 | 20.759.233 | 2.408.647 |
| Kortfristet gæld | 158.206 | 274.412 | 314.204 | 129.430 | 203.343 |
| Gæld i alt | 158.206 | 274.412 | 314.204 | 129.430 | 203.343 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 98.9% | 98.6% | 99.4% | 96.9% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 2 | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
MIRAKA HOLDING ApS Siden 6 Sep 201750% Ejer
-
SYSTEMCENTER RANDERS HOLDING ApS Siden 6 Sep 201750% Ejer
Ledelse
2-
Steen Rosborg Møller Siden 6 Sep 2017Direktør
-
Anders Løgstrup Bay Siden 6 Sep 2017Direktør
Produktionsenheder
1STAN Holding Randers ApS
P-nr. 1022833738
Skyggelien 3, 8920 Randers NV
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.443.153 DKK | 537.482 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.650.872 DKK | 357.830 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.585.014 DKK | 348.700 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 4.992.467 DKK | 1.098.328 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 4.726.030 DKK | 1.039.720 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: STAN Holding Randers ApS (CVR 38930176)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver unoterede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.