Gaba Holding ApS
CVR 38 94 12 16 · Morud · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Gaba Holding ApS har CVR-nummer 38941216. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Rosenholmgrenen 1, 5462 Morud. Stiftet: 18. september 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.890 kr., årets resultat 1.547.754 kr., egenkapital 9.398.946 kr., aktiver i alt 9.477.712 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.547.754 kr. er højere end hos 87 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Gaba Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Rosenholmgrenen 1, 5462 Morud
- Kommune
- NORDFYNS
- janerikgaba@hotmail.com
- Stiftet
- 18 Sep 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i datterselskaber og associerede selskaber og formueadministration
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38941216 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500S2CB8759D2B796
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rosenholmgrenen 1, 5462 Morud
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
16,5%
▼ 11,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
9,36
▲ 5,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 9,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-32,9%
▼ 32,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -5.890 | -5.743 | -5.960 | -5.467 | -22.975 |
| Resultat før skat | 1.610.401 | 2.334.276 | 2.036.455 | 685.092 | — |
| Årets resultat | 1.547.754 | 2.305.491 | 1.996.444 | 728.448 | 3.897.994 |
| Egenkapital | 9.398.946 | 8.251.192 | 7.067.701 | 5.889.057 | 5.275.009 |
| Aktiver i alt | 9.477.712 | 9.157.380 | 7.269.674 | 6.060.467 | 5.279.209 |
| Omsætningsaktiver | 737.588 | 3.584.128 | 2.843.075 | 3.330.949 | 5.279.209 |
| Kortfristet gæld | 78.766 | 906.188 | 201.973 | 171.410 | 4.200 |
| Gæld i alt | 78.766 | 906.188 | 201.973 | 171.410 | 4.200 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 90.1% | 97.2% | 97.2% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jan-Erik Gaba Siden 18 Sep 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Jan-Erik Gaba Siden 18 Sep 2017Direktør
Produktionsenheder
1Gaba Holding ApS
P-nr. 1022846546
Rosenholmgrenen 1, 5462 Morud
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.652.718 DKK | 363.594 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.638.969 DKK | 360.558 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 968.167 DKK | 212.982 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -33.183 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -6.714 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Gaba Holding ApS (CVR 38941216)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formueadministration, associerede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.