Sara Group ApS
CVR 38 95 44 31 · Roskilde · Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sara Group ApS har CVR-nummer 38954431. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (branchekode 953190). Adresse: Håndværkervej 30, 4000 Roskilde. Stiftet: 15. september 2017. Status: aktiv. Antal ansatte: 3. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 305.251 kr., årets resultat 26.584 kr., egenkapital 47.408 kr., aktiver i alt 524.927 kr. Soliditetsgraden på 9,0 % er lavere end hos 80 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 26.584 kr. er lavere end hos 63 % af de 1.939 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 27 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sara Group ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
- Adresse
- Håndværkervej 30, 4000 Roskilde
- Kommune
- ROSKILDE
- Antal ansatte
- 3
- ui@newrevision.dk
- Stiftet
- 15 Sep 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- indenfor restauration, og anden i for-bindelse hermed stående virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-15
- Sekundære brancher
- Andre post- og kuréraktiviteter (532000)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38954431 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Håndværkervej 30, 4000 Roskilde
📍 Hovedadresse · 🏭 2 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
56,1%
▲ 474,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,03
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
9,0%
▲ 5,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
130,5%
▲ 130,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
1939 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n.»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | 1.481.966 | — |
| Bruttoresultat | 305.251 | 419.186 | 331.074 | 282.401 | 258.773 |
| Resultat før skat | 34.899 | -111.102 | 14.081 | 34.541 | -2.520 |
| Årets resultat | 26.584 | -87.174 | 8.038 | 27.418 | -2.520 |
| Egenkapital | 47.408 | 20.825 | 107.998 | 99.960 | 72.542 |
| Aktiver i alt | 524.927 | 590.954 | 500.828 | 368.186 | 341.130 |
| Omsætningsaktiver | 490.261 | 540.490 | 436.214 | 287.777 | 248.747 |
| Kortfristet gæld | 477.519 | 570.129 | 392.830 | 267.574 | 268.588 |
| Gæld i alt | 477.519 | 570.129 | 392.830 | 267.574 | 268.588 |
| Soliditetsgrad | 9% | 3.5% | 21.6% | 27.1% | 21.3% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 3 | 3 | 2 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Nizamettin Øzel Siden 1 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Nizamettin Øzel Siden 1 Nov 2018Direktør
Produktionsenheder
2Sara Group ApS
P-nr. 1022863416
Norvangen 3A, 4220 Korsør
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
OSMAN AU2 SERVICE (GØR DET SELV AUTOVÆKSTED)
P-nr. 1025037193
Håndværkervej 30, 4000 Roskilde
Reparation og vedligeholdelse af motorkøretøjer i.a.n. (953190)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Osman Au2service (gør det selv værksted)
Håndværkervej 30, 4000 Roskilde
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Roskilde Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -99.571 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 24.302 DKK | 5.346 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 29.414 DKK | 6.468 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -6.469 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 25.062 DKK | 5.500 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sara Group ApS (CVR 38954431)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bindelse, restauration, kuréraktiviteter.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.