Claus Thygesen Holding 2017 ApS
CVR 38 97 76 44 · Værløse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Claus Thygesen Holding 2017 ApS har CVR-nummer 38977644. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Højdevej 29, 3500 Værløse. Stiftet: 28. september 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -9.463 kr., årets resultat 318.348 kr., egenkapital 800.540 kr., aktiver i alt 977.615 kr. Soliditetsgraden på 81,9 % er lavere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 318.348 kr. er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Claus Thygesen Holding 2017 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Højdevej 29, 3500 Værløse
- Kommune
- FURESØ
- Stiftet
- 28 Sep 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- holding, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-09-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38977644 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Højdevej 29, 3500 Værløse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
39,8%
▲ 26,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,65
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
81,9%
▼ 0,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
386,5%
▲ 386,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.463 | -6.759 | -5.625 | -6.500 | -6.500 |
| Resultat før skat | 315.407 | 57.343 | 98.845 | -5.006 | -202.079 |
| Årets resultat | 318.348 | 65.438 | 98.845 | -5.006 | -202.079 |
| Egenkapital | 800.540 | 482.192 | 416.754 | 317.909 | 322.915 |
| Aktiver i alt | 977.615 | 583.334 | 504.032 | 389.378 | 378.486 |
| Omsætningsaktiver | 114.941 | 52.287 | 40.191 | — | — |
| Kortfristet gæld | 177.075 | 101.142 | 87.278 | 71.469 | 55.571 |
| Gæld i alt | 177.075 | 101.142 | 87.278 | 71.469 | 55.571 |
| Soliditetsgrad | 81.9% | 82.7% | 82.7% | 81.6% | 85.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Claus Meller Thygesen Siden 28 Sep 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Claus Meller Thygesen Siden 28 Sep 2017Direktør
Produktionsenheder
1Claus Thygesen Holding 2017 ApS
P-nr. 1022889075
Højdevej 29, 3500 Værløse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 25.323 DKK | 5.566 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -8.727 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -10.369 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -231.032 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 100.417 DKK | 22.088 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Claus Thygesen Holding 2017 ApS (CVR 38977644)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver holding.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.