T. Lauridsen ApS
CVR 38 99 18 33 · Langå · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
T. Lauridsen ApS har CVR-nummer 38991833. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Troldtjørnevej 1, 8870 Langå. Stiftet: 2. oktober 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -63.112 kr., årets resultat 596.055 kr., egenkapital 13.710.149 kr., aktiver i alt 18.011.251 kr. Soliditetsgraden på 76,1 % er lavere end hos 62 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 596.055 kr. er højere end hos 76 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som T. Lauridsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Troldtjørnevej 1, 8870 Langå
- Kommune
- FAVRSKOV
- Stiftet
- 2 Oct 2017
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber, investering
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede direktion.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-05-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK38991833 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Troldtjørnevej 1, 8870 Langå
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,3%
▼ 12,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,19
▲ 0,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,1%
▲ 0,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-73,0%
▼ 73,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -63.112 | -59.631 | -54.997 | -51.106 | -52.354 |
| Resultat før skat | 768.975 | 2.651.398 | 1.600.259 | -2.267.436 | 3.398.629 |
| Årets resultat | 596.055 | 2.210.760 | 1.600.259 | -2.267.436 | 2.652.147 |
| Egenkapital | 13.710.149 | 13.249.093 | 11.160.334 | 9.660.075 | 12.027.511 |
| Aktiver i alt | 18.011.251 | 17.577.690 | 15.394.254 | 13.839.107 | 16.624.776 |
| Omsætningsaktiver | 412.000 | 256.256 | 399.410 | 13.839.107 | 16.624.776 |
| Kortfristet gæld | 347.153 | 517.452 | 258.094 | 178.962 | 688.194 |
| Gæld i alt | 4.301.102 | 4.328.597 | 4.233.920 | 4.179.032 | 4.597.265 |
| Soliditetsgrad | 76.1% | 75.4% | 72.5% | 69.8% | 72.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Tonny Facius Lauridsen Siden 2 Oct 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Tonny Facius Lauridsen Siden 2 Oct 2017Direktør
Produktionsenheder
1T. Lauridsen ApS
P-nr. 1022907405
Troldtjørnevej 1, 8870 Langå
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.002.921 DKK | 440.638 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -2.241.121 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.393.147 DKK | 746.482 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 987.327 DKK | 217.206 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: T. Lauridsen ApS (CVR 38991833)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.