Lauritsen Invest ApS
CVR 39 03 13 37 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lauritsen Invest ApS har CVR-nummer 39031337. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Drejergårdsvej 34, 8600 Silkeborg. Stiftet: 3. juli 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -9.262 kr., årets resultat 312.246 kr., egenkapital 964.332 kr., aktiver i alt 1.829.342 kr. Soliditetsgraden på 52,7 % er lavere end hos 73 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 312.246 kr. er højere end hos 68 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lauritsen Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Drejergårdsvej 34, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Stiftet
- 3 Jul 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre virksomheder samt al virksomhed, som har forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-03-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39031337 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Drejergårdsvej 34, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
32,4%
▼ 19,6 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,22
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
52,7%
▼ 42,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-22,5%
▼ 22,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.262 | -21.976 | -4.850 | -2.500 | -5.001 |
| Resultat før skat | 309.754 | 392.011 | 113.824 | -7.950 | -1.003.541 |
| Årets resultat | 312.246 | 402.822 | 113.824 | -7.950 | -1.003.541 |
| Egenkapital | 964.332 | 774.086 | 371.264 | 257.440 | 265.390 |
| Aktiver i alt | 1.829.342 | 811.149 | 390.720 | 378.764 | 289.360 |
| Omsætningsaktiver | 1.018.290 | 15.097 | 12.245 | 289 | 250 |
| Kortfristet gæld | 835.942 | 37.063 | 19.456 | 121.324 | 23.970 |
| Gæld i alt | 865.010 | 37.063 | 19.456 | 121.324 | 23.970 |
| Soliditetsgrad | 52.7% | 95.4% | 95% | 68% | 91.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Allan Lyngsø Lauritsen Siden 3 Jul 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Allan Lyngsø Lauritsen Siden 3 Jul 2017Direktør
Produktionsenheder
1Lauritsen Invest ApS
P-nr. 1022951684
Drejergårdsvej 34, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -7.950 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -6.056 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -1.125 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lauritsen Invest ApS (CVR 39031337)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.