MBA Agro Holding ApS
CVR 39 11 01 80 · Viborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MBA Agro Holding ApS har CVR-nummer 39110180. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vesterbyvej 9B, 8800 Viborg. Stiftet: 14. november 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -7.453 kr., årets resultat 1.143.053 kr., egenkapital 5.407.185 kr., aktiver i alt 5.556.991 kr. Soliditetsgraden på 97,3 % er højere end hos 67 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.143.053 kr. er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MBA Agro Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vesterbyvej 9B, 8800 Viborg
- Kommune
- VIBORG
- Telefon
- 60804380
- mb@mba-agro.dk
- Stiftet
- 14 Nov 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besiddelse af aktier og/eller anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber, samt enhver aktivitet der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2017-11-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39110180 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vesterbyvej 9B, 8800 Viborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,1%
▲ 15,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,01
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
97,3%
▼ 2,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
344,7%
▲ 344,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -7.453 | -7.890 | -6.560 | -7.436 | -7.500 |
| Resultat før skat | 1.139.621 | 257.026 | 191.600 | 681.115 | 137.546 |
| Årets resultat | 1.143.053 | 257.026 | 191.600 | 677.815 | 132.618 |
| Egenkapital | 5.407.185 | 4.264.132 | 4.007.106 | 3.815.506 | 3.137.691 |
| Aktiver i alt | 5.556.991 | 4.271.732 | 4.014.706 | 3.826.406 | 3.150.219 |
| Omsætningsaktiver | 150.805 | 12.620 | 20.728 | 70.588 | 60.467 |
| Kortfristet gæld | 149.806 | 7.600 | 7.600 | 10.900 | 12.528 |
| Gæld i alt | 149.806 | 7.600 | 7.600 | 10.900 | 12.528 |
| Soliditetsgrad | 97.3% | 99.8% | 99.8% | 99.7% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Morten Balle Siden 14 Nov 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Morten Balle Siden 14 Nov 2017Direktør
Produktionsenheder
1MBA Agro Holding ApS
P-nr. 1023060880
Vesterbyvej 9B, 8800 Viborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -134.283 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -6.560 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -1.392.057 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -383.434 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MBA Agro Holding ApS (CVR 39110180)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, besiddelse, aktivitet.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.