Receptor Holding ApS
CVR 39 11 54 76 · Frederiksberg C · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Receptor Holding ApS har CVR-nummer 39115476. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vodroffsvej 2B, 1. tv, 1900 Frederiksberg C. Stiftet: 16. november 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -79.424 kr., årets resultat 4.164.608 kr., egenkapital 9.772.947 kr., aktiver i alt 10.250.181 kr. Soliditetsgraden på 95,3 % er højere end hos 61 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.164.608 kr. er højere end hos 94 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Receptor Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vodroffsvej 2B, 1. tv, 1900 Frederiksberg C
- Kommune
- FREDERIKSBERG
- Stiftet
- 16 Nov 2017
- Selskabskapital
- 45.000 DKK
- Formål
- foretage investeringer i aktiver, herunder immaterielle, og aktiviteter relaterede til forskning og udvikling rettet mod fremstilling og kommercialisering af lægemidler, medicinsk udstyr og/eller kosttilskud, og andre hermed relaterede aktiviteter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af hele direktionen i forening eller af en direktør alene.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-12-19
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39115476 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300LXRUUJXKX41862
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vodroffsvej 2B, 1. tv, 1900 Frederiksberg C
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
42,6%
▲ 33,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
21,42
▼ 14,4
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,3%
▼ 1,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
160,2%
▲ 160,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | 0 |
| Bruttoresultat | -79.424 | -38.625 | -15.000 | -12.025 | -15.450 |
| Resultat før skat | 4.164.608 | 2.051.926 | 17.276.250 | 121.294 | -148.202 |
| Årets resultat | 4.164.608 | 1.600.244 | 17.274.006 | 121.294 | -148.202 |
| Egenkapital | 9.772.947 | 18.208.339 | 20.230.094 | 3.073.888 | 3.066.994 |
| Aktiver i alt | 10.250.181 | 18.730.377 | 20.260.149 | 3.092.505 | 3.122.563 |
| Omsætningsaktiver | 10.222.689 | 18.702.885 | 20.232.657 | 3.059.513 | 3.107.471 |
| Kortfristet gæld | 477.234 | 522.038 | 30.055 | 18.617 | 55.569 |
| Gæld i alt | 477.234 | 522.038 | 30.055 | 18.617 | 55.569 |
| Soliditetsgrad | 95.3% | 97.2% | 99.9% | 99.4% | 98.2% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
4-
Anna Michala Born Schwartz Siden 22 Dec 202520% Ejer
-
Thue Walter Schwartz Siden 22 Dec 202525% Ejer
-
Julie Louise Born Schwartz Siden 22 Dec 202520% Ejer
-
Rune Born Schwartz Siden 22 Dec 202520% Ejer
Ledelse
1-
Thue Walter Schwartz Siden 16 Nov 2017Adm. dir.
Produktionsenheder
1Receptor Holding ApS
P-nr. 1023066862
Vodroffsvej 2B, 1. tv, 1900 Frederiksberg C
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.053.179 DKK | 451.097 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 10.272 DKK | 2.244 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -148.195 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -48.526 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Receptor Holding ApS (CVR 39115476)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver rettet, kosttilskud, kommercialisering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.