H. Troelsen Holding ApS
CVR 39 16 65 18 · Stouby · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
H. Troelsen Holding ApS har CVR-nummer 39166518. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Overvej 1, 7140 Stouby. Stiftet: 14. december 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): årets resultat 790.432 kr., egenkapital 3.897.037 kr., aktiver i alt 5.009.447 kr. Soliditetsgraden på 77,8 % er lavere end hos 61 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 790.432 kr. er højere end hos 80 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som H. Troelsen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Overvej 1, 7140 Stouby
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 14 Dec 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde aktier og anpartner i kapitalselskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-01-11
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39166518 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Overvej 1, 7140 Stouby
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
20,3%
▲ 37,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,14
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
77,8%
▲ 3,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
249,0%
▲ 249,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | — | — | — | — | — |
| Resultat før skat | 786.265 | -533.500 | 396.350 | 1.927.139 | 888.653 |
| Årets resultat | 790.432 | -530.420 | 400.189 | 1.931.655 | 797.424 |
| Egenkapital | 3.897.037 | 3.106.605 | 3.637.025 | 3.236.836 | 1.305.182 |
| Aktiver i alt | 5.009.447 | 4.197.297 | 4.706.424 | 4.287.236 | 2.336.581 |
| Omsætningsaktiver | 1.271.797 | 560.947 | 550.574 | 545.186 | 542.581 |
| Kortfristet gæld | 1.112.410 | 1.090.692 | 1.069.399 | 1.050.400 | 1.031.399 |
| Gæld i alt | 1.112.410 | 1.090.692 | 1.069.399 | 1.050.400 | 1.031.399 |
| Soliditetsgrad | 77.8% | 74% | 77.3% | 75.5% | 55.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henning Troelsen Siden 14 Dec 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Henning Troelsen Siden 14 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
1H. Troelsen Holding ApS
P-nr. 1023125028
Overvej 1, 7140 Stouby
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -14.000 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -17.451 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -20.911 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 353.047 DKK | 77.660 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -19.000 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H. Troelsen Holding ApS (CVR 39166518)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver anpartner, kapitalselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.