MAU Holding 2017 ApS
CVR 39 18 12 90 · Guldborg · Finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
MAU Holding 2017 ApS har CVR-nummer 39181290. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Finansielle holdingselskaber (branchekode 642110). Adresse: Storstrømsvej 23, 4862 Guldborg. Stiftet: 20. december 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. september 2024 – 31. august 2025): bruttofortjeneste -15.125 kr., årets resultat 1.752.844 kr., egenkapital 4.826.564 kr., aktiver i alt 5.106.351 kr. Soliditetsgraden på 94,5 % er højere end hos 55 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.752.844 kr. er højere end hos 87 % af de 5.779 virksomheder i branchen «Finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som MAU Holding 2017 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Finansielle holdingselskaber (642110)
- Adresse
- Storstrømsvej 23, 4862 Guldborg
- Kommune
- GULDBORGSUND
- Stiftet
- 20 Dec 2017
- Selskabskapital
- 51.000 DKK
- Formål
- besidde aktier, anparter og andre værdipapirer, investering i ejendomme
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2025-04-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39181290 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Storstrømsvej 23, 4862 Guldborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
36,3%
▼ 75,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,05
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,5%
▲ 11,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
35,3%
▲ 35,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
5779 virksomheder i «Finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -15.125 | -7.546 | -6.250 | -6.250 | -6.875 |
| Resultat før skat | 1.738.054 | 1.295.990 | 23.372 | -166.851 | 31.839 |
| Årets resultat | 1.752.844 | 1.295.990 | 23.372 | -166.851 | 31.839 |
| Egenkapital | 4.826.564 | 1.162.475 | -133.515 | -156.887 | 9.964 |
| Aktiver i alt | 5.106.351 | 1.406.586 | 103.035 | 73.413 | 233.714 |
| Omsætningsaktiver | 14.790 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristet gæld | 279.787 | 200.140 | 173.415 | 148.001 | 122.287 |
| Gæld i alt | 279.787 | 244.111 | 236.550 | 230.300 | 223.750 |
| Soliditetsgrad | 94.5% | 82.6% | -129.6% | -213.7% | 4.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Poul Nielsen Johnsen Siden 20 Dec 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Poul Nielsen Johnsen Siden 13 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1MAU Holding 2017 ApS
P-nr. 1023163558
Storstrømsvej 23, 4862 Guldborg
Finansielle holdingselskaber (642110)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -77.952 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -465.292 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -125.697 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -215.023 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | — | — | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: MAU Holding 2017 ApS (CVR 39181290)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejendomme.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.