H:M Holding ApS
CVR 39 31 78 26 · Haslev · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
H:M Holding ApS har CVR-nummer 39317826. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kærsgårdvej 30, 4690 Haslev. Stiftet: 21. december 2017. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -37.304 kr., årets resultat 1.186.537 kr., egenkapital 5.308.610 kr., aktiver i alt 5.479.547 kr. Soliditetsgraden på 96,9 % er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.186.537 kr. er højere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som H:M Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kærsgårdvej 30, 4690 Haslev
- Kommune
- FAXE
- Stiftet
- 21 Dec 2017
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab, at eje værdipapirer og foretage investeringer
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør alene.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2017-12-21
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39317826 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kærsgårdvej 30, 4690 Haslev
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
22,4%
▲ 11,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
28,12
▼ 99,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,9%
▼ 2,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
163,7%
▲ 163,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -37.304 | -34.957 | -25.359 | -20.868 | -18.316 |
| Resultat før skat | 1.351.537 | 469.168 | 903.895 | — | 73.644 |
| Årets resultat | 1.186.537 | 450.006 | 824.893 | 514.806 | 73.644 |
| Egenkapital | 5.308.610 | 4.122.073 | 3.687.067 | 2.862.174 | 2.347.368 |
| Aktiver i alt | 5.479.547 | 4.150.990 | 3.725.304 | 2.871.749 | 2.354.895 |
| Omsætningsaktiver | 4.807.297 | 3.681.087 | 3.161.997 | 2.411.270 | 1.924.457 |
| Kortfristet gæld | 170.937 | 28.917 | 38.237 | 9.575 | 7.527 |
| Gæld i alt | 170.937 | 28.917 | 38.237 | 9.575 | 7.527 |
| Soliditetsgrad | 96.9% | 99.3% | 99% | 99.7% | 99.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Henrik Lermark Mortensen Siden 21 Dec 2017100% Ejer
Ledelse
1-
Henrik Lermark Mortensen Siden 21 Dec 2017Direktør
Produktionsenheder
1H:M Holding ApS
P-nr. 1023329413
Kærsgårdvej 30, 4690 Haslev
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 359.119 DKK | 79.002 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -196.712 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 358.617 DKK | 78.892 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 21.614 DKK | 4.752 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: H:M Holding ApS (CVR 39317826)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere, foretage.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.