Ergemann & Munch Holding ApS
CVR 39 33 21 24 · Lunderskov · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ergemann & Munch Holding ApS har CVR-nummer 39332124. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ejersmindevej 3, 6640 Lunderskov. Stiftet: 8. februar 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 227.174 kr., årets resultat 831.587 kr., egenkapital 3.574.024 kr., aktiver i alt 7.814.549 kr. Soliditetsgraden på 45,7 % er lavere end hos 76 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 831.587 kr. er højere end hos 80 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 26 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ergemann & Munch Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ejersmindevej 3, 6640 Lunderskov
- Kommune
- KOLDING
- Stiftet
- 8 Feb 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- besidde kapitalandele, investeringer, formuepleje samt andet dermed beslægtede formål
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af to direktører
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-02-08
- Sekundære brancher
- Udlejning af erhvervsejendomme (682040)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39332124 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ejersmindevej 3, 6640 Lunderskov
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
23,3%
▲ 9,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,95
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
45,7%
▼ 4,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
107,2%
▲ 107,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 227.174 | 305.717 | 12.198 | 1.061.605 | 223.703 |
| Resultat før skat | 796.783 | 409.336 | -121.621 | 1.729.838 | 570.845 |
| Årets resultat | 831.587 | 401.286 | -84.890 | 1.492.963 | 567.210 |
| Egenkapital | 3.574.024 | 2.877.436 | 2.598.150 | 2.800.840 | 1.422.277 |
| Aktiver i alt | 7.814.549 | 5.724.085 | 4.918.416 | 3.275.648 | 4.025.665 |
| Omsætningsaktiver | 1.727.542 | 259.370 | 223.256 | 449.540 | 274.293 |
| Kortfristet gæld | 1.819.756 | 2.765.705 | 2.276.082 | 431.557 | 854.555 |
| Gæld i alt | 4.173.265 | 2.765.705 | 2.276.082 | 431.557 | 2.567.158 |
| Soliditetsgrad | 45.7% | 50.3% | 52.8% | 85.5% | 35.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Rasmus Bay Ergemann Siden 8 Feb 201850% Ejer
-
Niels Bruun Munch Siden 8 Feb 201850% Ejer
Ledelse
2-
Rasmus Bay Ergemann Siden 8 Feb 2018Direktør
-
Niels Bruun Munch Siden 8 Feb 2018Direktør
Produktionsenheder
1Ergemann & Munch Holding ApS
P-nr. 1023345877
Ejersmindevej 3, 6640 Lunderskov
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 351.488 DKK | 77.308 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -55.437 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.871.323 DKK | 411.686 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 651.358 DKK | 143.286 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 516.971 DKK | 113.718 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ergemann & Munch Holding ApS (CVR 39332124)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver formuepleje, beslægtede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.