Andersens Murerforretning ApS
CVR 39 45 63 89 · Bjæverskov · Murerarbejde · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Andersens Murerforretning ApS har CVR-nummer 39456389. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Murerarbejde (branchekode 439100). Adresse: Vollerslevvej 45, 4632 Bjæverskov. Stiftet: 1. april 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 7. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 3.635.826 kr., årets resultat 49.573 kr., egenkapital 174.785 kr., aktiver i alt 1.138.185 kr. Soliditetsgraden på 15,4 % er lavere end hos 76 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 49.573 kr. er lavere end hos 51 % af de 2.206 virksomheder i branchen «Murerarbejde», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 5 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Andersens Murerforretning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Murerarbejde (439100)
- Adresse
- Vollerslevvej 45, 4632 Bjæverskov
- Kommune
- KØGE
- Antal ansatte
- 7
- Telefon
- 60103620
- a.murerforretning@gmail.com
- Hjemmeside
- A-murerforretning.dk
- Stiftet
- 1 Apr 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- murervirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-04-01
- Sekundære brancher
- Detailhandel med motorkøretøjer (478100) Detailhandel med boligtekstiler, belysnings- og husholdningsartikler i.a.n. (475590)
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39456389 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vollerslevvej 45, 4632 Bjæverskov
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: a-murerforretning.dk Hjemmeside https://a-murerforretning.dk
Fundet automatisk og bekræftet ved, at virksomhedens CVR-nummer optræder på siden (22. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
28,4%
▼ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,01
▼ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
15,4%
▼ 10,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-20,7%
▼ 20,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2206 virksomheder i «Murerarbejde»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 3.635.826 | 3.474.227 | 3.110.164 | 846.836 | 643.147 |
| Resultat før skat | 53.905 | 128.368 | 490.481 | -320.328 | 72.102 |
| Årets resultat | 49.573 | 62.500 | 427.290 | -312.294 | 56.240 |
| Egenkapital | 174.785 | 210.212 | 269.712 | -157.578 | 154.716 |
| Aktiver i alt | 1.138.185 | 817.435 | 1.348.728 | 801.806 | 583.303 |
| Omsætningsaktiver | 951.131 | 647.178 | 989.975 | 509.999 | 229.588 |
| Kortfristet gæld | 944.487 | 584.898 | 1.062.245 | 888.898 | 420.553 |
| Gæld i alt | 944.487 | 584.898 | 1.062.245 | 959.384 | 420.553 |
| Soliditetsgrad | 15.4% | 25.7% | 20% | -19.7% | 26.5% |
| Ansatte (gns.) | 10 | 10 | 7 | 3 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Leonhard Andersen Siden 1 Apr 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Leonhard Andersen Siden 1 Apr 2018Direktør
Produktionsenheder
1Andersens Murerforretning ApS
P-nr. 1023487841
Vollerslevvej 45, 4632 Bjæverskov
Murerarbejde (439100)
👥 9 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 142.599 DKK | 31.350 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 211.092 DKK | 46.420 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -288.488 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 72.102 DKK | 15.862 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 35.435 DKK | 7.788 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Andersens Murerforretning ApS (CVR 39456389)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver murervirksomhed, belysnings, boligtekstiler.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.