TP Holding ApS
CVR 39 50 05 23 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
TP Holding ApS har CVR-nummer 39500523. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skolesvinget 14, 7400 Herning. Stiftet: 19. april 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -21.729 kr., årets resultat 87.816 kr., egenkapital 3.564.278 kr., aktiver i alt 3.567.278 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 87.816 kr. er højere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som TP Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skolesvinget 14, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 19 Apr 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber samt investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-11-14
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39500523 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skolesvinget 14, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,5%
▲ 0,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1.169,09
▼ 15,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-0,6%
▼ 0,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -21.729 | -6.330 | -5.662 | -4.912 | -3.438 |
| Resultat før skat | 111.488 | 116.297 | 1.694.515 | 1.513.946 | 594.358 |
| Årets resultat | 87.816 | 88.302 | 1.667.558 | 1.509.696 | 595.135 |
| Egenkapital | 3.564.278 | 3.611.462 | 3.645.159 | 2.095.403 | 700.107 |
| Aktiver i alt | 3.567.278 | 3.614.462 | 3.828.700 | 2.817.537 | 799.381 |
| Omsætningsaktiver | 3.507.278 | 3.554.462 | 3.768.700 | 2.767.537 | 749.381 |
| Kortfristet gæld | 3.000 | 3.000 | 183.541 | 722.134 | 99.274 |
| Gæld i alt | 3.000 | 3.000 | 183.541 | 722.134 | 99.274 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.9% | 95.2% | 74.4% | 87.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Torben Pilgaard Siden 14 Nov 202550% Ejer
-
Susanne Buhl Pilgaard Siden 14 Nov 202533,33% Ejer
Ledelse
1-
Torben Pilgaard Siden 19 Apr 2018Direktør
Produktionsenheder
1TP Holding ApS
P-nr. 1023538454
Skolesvinget 14, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 480.553 DKK | 105.710 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.058.913 DKK | 232.958 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.306.859 DKK | 947.496 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 2.423.973 DKK | 533.258 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.083.164 DKK | 238.282 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: TP Holding ApS (CVR 39500523)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede, datterselskaber.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.