100Proof ApS
CVR 39 54 77 83 · Galten · Detailhandel med drikkevarer · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
100Proof ApS har CVR-nummer 39547783. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Detailhandel med drikkevarer (branchekode 472500). Adresse: Kollens Møllevej 55, 8464 Galten. Stiftet: 1. maj 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): omsætning 267.179 kr., bruttofortjeneste -22.420 kr., årets resultat -42.414 kr., egenkapital 81.054 kr., aktiver i alt 232.458 kr. Soliditetsgraden på 34,9 % er højere end hos 57 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -42.414 kr. er lavere end hos 71 % af de 572 virksomheder i branchen «Detailhandel med drikkevarer», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 15 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som 100Proof ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Detailhandel med drikkevarer (472500)
- Adresse
- Kollens Møllevej 55, 8464 Galten
- Kommune
- SKANDERBORG
- Telefon
- 28887824
- info@100proof.dk
- Hjemmeside
- http://www.100proof.dk
- Stiftet
- 1 May 2018
- Selskabskapital
- 52.000 DKK
- Formål
- spiritus og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-05-01
- Binavne
- 100Proof.dk ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39547783 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kollens Møllevej 55, 8464 Galten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Websites
- Hjemmeside fra CVR: www.100proof.dk Hjemmeside https://100proof.dk/
- https://www.facebook.com/100proof.dk/ Sociale medier
- https://www.instagram.com/100proof.dk/?hl=da Sociale medier
Fundet automatisk. Sider markeret oplyst til CVR er virksomhedens egen registrerede adresse, hvor virksomhedens navn optræder på siden; øvrige er bekræftet ved, at CVR-nummeret optræder på siden (18. Oct 2026) . Ret eller fjern oplysninger.
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
-15,9%
▼ 17,1 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
-52,3%
▼ 55,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,54
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
34,9%
▼ 18,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-1.263,0%
▼ 1.263,0 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-14,9%
▼ 14,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
572 virksomheder i «Detailhandel med drikkevarer»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 267.179 | 314.029 | 210.490 | 297.494 | 406.303 |
| Bruttoresultat | -22.420 | 18.736 | 44.354 | 21.214 | 43.864 |
| Resultat før skat | -35.780 | 5.553 | 35.394 | 10.265 | 32.023 |
| Årets resultat | -42.414 | 3.647 | 28.052 | 8.340 | 24.983 |
| Egenkapital | 81.054 | 123.468 | 119.821 | 91.769 | 83.429 |
| Aktiver i alt | 232.458 | 229.684 | 180.666 | 100.614 | 132.017 |
| Omsætningsaktiver | 232.458 | 229.684 | 180.666 | 100.614 | 132.017 |
| Kortfristet gæld | 151.404 | 106.216 | 60.845 | 8.845 | 48.588 |
| Gæld i alt | 151.404 | 106.216 | 60.845 | 8.845 | 48.588 |
| Soliditetsgrad | 34.9% | 53.8% | 66.3% | 91.2% | 63.2% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Peter Stensig Therkildsen Siden 28 May 2024100% Ejer
Ledelse
1-
Peter Stensig Therkildsen Siden 1 Apr 2023Direktør
Produktionsenheder
1100Proof ApS
P-nr. 1023592629
Kollens Møllevej 55, 8464 Galten
Detailhandel med drikkevarer (472500)
Fødevarekontrol (Smiley)
1 kontrolstederKilde: Fødevarestyrelsens Smiley-ordning (findsmiley.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 5.553 DKK | 1.210 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 28.052 DKK | 6.160 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 8.340 DKK | 1.826 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 32.023 DKK | 7.040 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 8.250 DKK | 1.804 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: 100Proof ApS (CVR 39547783)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver spiritus, drikkevarer.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.