E3C Engineering & Construction ApS
CVR 39 57 62 28 · Esbjerg · Opførelse af bygninger · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
E3C Engineering & Construction ApS har CVR-nummer 39576228. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Opførelse af bygninger (branchekode 410000). Adresse: Strandby Kirkevej 220, 6700 Esbjerg. Stiftet: 7. maj 2018. Status: ophørt 28. november 2025. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2022): omsætning 517.957 kr., bruttofortjeneste 12.157 kr., årets resultat 6.383 kr., egenkapital 244.875 kr., aktiver i alt 496.676 kr. Soliditetsgraden på 49,3 % er højere end hos 68 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 6.383 kr. er lavere end hos 57 % af de 2.755 virksomheder i branchen «Opførelse af bygninger», der har offentliggjort regnskab. Omsætningen faldt 48 % fra regnskabsår 2021 til 2022. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som E3C Engineering & Construction ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Opførelse af bygninger (410000)
- Adresse
- Strandby Kirkevej 220, 6700 Esbjerg
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 7 May 2018
- Ophørt
- 28 Nov 2025
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39576228 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Strandby Kirkevej 220, 6700 Esbjerg
Nøgletal (seneste regnskab)
Overskudsgrad
1,2%
▲ 11,5 pp
Årets resultat i % af omsætning
Egenkapitalforrentning
2,6%
▲ 44,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,99
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
49,3%
▼ 4,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
106,2%
▲ 106,2 pp
Ændring ift. året før
Vækst i omsætning
-48,0%
▼ 48,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
2755 virksomheder i «Opførelse af bygninger»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 517.957 | 995.635 | 2.482.120 | 2.236.436 | 1.048.431 |
| Bruttoresultat | 12.157 | 7.060 | 1.143.037 | 600.418 | 283.103 |
| Resultat før skat | 8.184 | -102.510 | 428.121 | -51.526 | 26.497 |
| Årets resultat | 6.383 | -102.510 | 333.434 | -51.526 | 20.668 |
| Egenkapital | 244.875 | 245.629 | 348.139 | 24.970 | 76.496 |
| Aktiver i alt | 496.676 | 458.794 | 925.119 | 220.965 | 105.567 |
| Omsætningsaktiver | 496.676 | 458.794 | 925.119 | 220.965 | 80.567 |
| Kortfristet gæld | 250.000 | 213.165 | 576.980 | 195.995 | 29.071 |
| Gæld i alt | 251.801 | 213.165 | 576.980 | 195.995 | 29.071 |
| Soliditetsgrad | 49.3% | 53.5% | 37.6% | 11.3% | 72.5% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2022 | 8.184 DKK | 1.782 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 3.000 DKK | 660 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 376.595 DKK | 82.830 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: E3C Engineering & Construction ApS (CVR 39576228)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
5 Aug 2026UNDERKONKURS → OPLØSTEFTERKONKURS
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver opførelse, bygninger.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms