Matata Holding ApS
CVR 39 59 97 91 · Horsens · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Matata Holding ApS har CVR-nummer 39599791. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Husoddebakken 21, 8700 Horsens. Stiftet: 25. april 2018. Status: aktiv. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -46.489 kr., årets resultat 4.082.717 kr., egenkapital 139.047.346 kr., aktiver i alt 139.946.313 kr. Soliditetsgraden på 99,4 % er højere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 4.082.717 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Matata Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Husoddebakken 21, 8700 Horsens
- Kommune
- HORSENS
- Antal ansatte
- 1
- Telefon
- 28745057
- gyhrspetersen@gmail.com
- Stiftet
- 25 Apr 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber samt direkte eller indirekte at drive udviklings-, ledelses-, investerings- og administrationsvirksomhed af enhver art
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2025-08-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39599791 ✓ Valideret
- LEI (GLEIF)
- 894500XRAQ7XVPI9GY80
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Husoddebakken 21, 8700 Horsens
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
2,9%
▲ 3,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
83,41
▲ 26,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,4%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
818,5%
▲ 818,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -46.489 | -49.595 | -42.454 | -89.685 | -122.426 |
| Resultat før skat | 5.389.537 | 1.920.407 | 11.543.907 | -8.212.802 | 10.671.739 |
| Årets resultat | 4.082.717 | -568.253 | 10.883.415 | -8.153.433 | 8.315.636 |
| Egenkapital | 139.047.346 | 136.764.629 | 142.832.882 | 136.949.467 | 152.102.900 |
| Aktiver i alt | 139.946.313 | 138.053.230 | 143.549.681 | 136.965.889 | 152.640.897 |
| Omsætningsaktiver | 74.983.818 | 73.829.010 | 68.871.695 | 64.133.935 | 76.127.649 |
| Kortfristet gæld | 898.967 | 1.288.601 | 716.799 | 16.422 | 537.997 |
| Gæld i alt | 898.967 | 1.288.601 | 716.799 | 16.422 | 537.997 |
| Soliditetsgrad | 99.4% | 99.1% | 99.5% | 100% | 99.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Sebastian Gyhrs Petersen Siden 25 Apr 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Sebastian Gyhrs Petersen Siden 25 Apr 2018Direktør
Produktionsenheder
1Matata Holding ApS
P-nr. 1023651250
Husoddebakken 21, 8700 Horsens
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 11.004.708 DKK | 2.421.034 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 3.407.368 DKK | 735.274 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -7.584.369 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 9.750.942 DKK | 2.135.311 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 4.155.618 DKK | 914.232 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Matata Holding ApS (CVR 39599791)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver administrationsvirksomhed, udviklings, ledelses.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.