SCT 2 ApS
CVR 39 71 94 28 · Rungsted Kyst · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
SCT 2 ApS har CVR-nummer 39719428. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Pennehave 14, 2., 2960 Rungsted Kyst. Stiftet: 18. juni 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -3.000 kr., årets resultat -26.252 kr., egenkapital 6.623.881 kr., aktiver i alt 7.387.222 kr. Soliditetsgraden på 89,7 % er højere end hos 51 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -26.252 kr. er lavere end hos 81 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som SCT 2 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Pennehave 14, 2., 2960 Rungsted Kyst
- Kommune
- HØRSHOLM
- uat@aperitas.com
- Stiftet
- 18 Jun 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje aktier og anparter i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-11-29
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39719428 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Pennehave 14, 2., 2960 Rungsted Kyst
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-0,4%
▲ 0,1 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,02
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
89,7%
▲ 0,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
27,3%
▲ 27,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -3.000 | -12.500 | -12.500 | -11.200 | -19.375 |
| Resultat før skat | -26.252 | -36.118 | -41.655 | 602.647 | -4.161.390 |
| Årets resultat | -26.252 | -36.118 | -41.655 | 602.647 | -4.161.390 |
| Egenkapital | 6.623.881 | 6.650.133 | 6.686.251 | 6.727.906 | 6.125.259 |
| Aktiver i alt | 7.387.222 | 7.410.474 | 7.533.187 | 7.826.110 | 8.710.696 |
| Omsætningsaktiver | 6.018.771 | 6.018.771 | 6.009.291 | 6.009.291 | 5.675.958 |
| Kortfristet gæld | 750.216 | 760.341 | 846.936 | 1.098.204 | 2.585.437 |
| Gæld i alt | 763.341 | 760.341 | 846.936 | 1.098.204 | 2.585.437 |
| Soliditetsgrad | 89.7% | 89.7% | 88.8% | 86% | 70.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Uffe Rolf Arlø Siden 18 Jun 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Uffe Rolf Arlø Siden 17 Aug 2026Adm. dir.
Produktionsenheder
1SCT 2 ApS
P-nr. 1023789732
Pennehave 14, 2., 2960 Rungsted Kyst
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -28.925 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -65.462 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -124.530 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -60.192 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -31.803 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: SCT 2 ApS (CVR 39719428)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
14 Aug 2026NORMAL → UNDERTVANGSOPLØSNING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.