Maagaard Invest ApS
CVR 39 79 21 92 · Silkeborg · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Maagaard Invest ApS har CVR-nummer 39792192. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ege Allé 131, 8600 Silkeborg. Stiftet: 8. august 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -18.164 kr., årets resultat 443.276 kr., egenkapital 2.333.576 kr., aktiver i alt 3.138.000 kr. Soliditetsgraden på 74,4 % er lavere end hos 63 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 443.276 kr. er højere end hos 72 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Maagaard Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ege Allé 131, 8600 Silkeborg
- Kommune
- SILKEBORG
- Telefon
- 30370737
- mikkel@maagaard.nu
- Stiftet
- 8 Aug 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab og i øvrigt drive investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-09-09
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39792192 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ege Allé 131, 8600 Silkeborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
19,0%
▼ 66,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,01
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
74,4%
▲ 1,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-72,6%
▼ 72,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -18.164 | -25.000 | -11.865 | -7.375 | -5.011 |
| Resultat før skat | 443.276 | 1.616.897 | 215.471 | -42.804 | -23.772 |
| Årets resultat | 443.276 | 1.616.897 | 215.471 | -42.804 | -23.772 |
| Egenkapital | 2.333.576 | 1.890.300 | 324.655 | 109.184 | 151.988 |
| Aktiver i alt | 3.138.000 | 2.582.612 | 1.187.637 | 893.432 | 893.432 |
| Omsætningsaktiver | 5.001 | 5.001 | 6.331 | 1.330 | 3.330 |
| Kortfristet gæld | 804.424 | 692.312 | 862.982 | 784.248 | 741.444 |
| Gæld i alt | 804.424 | 692.312 | 862.982 | 784.248 | 741.444 |
| Soliditetsgrad | 74.4% | 73.2% | 27.3% | 12.2% | 17% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Mikkel Maagaard Olesen Siden 8 Aug 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Mikkel Maagaard Olesen Siden 8 Aug 2018Direktør
Produktionsenheder
1Maagaard Invest ApS
P-nr. 1023874772
Ege Allé 131, 8600 Silkeborg
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -75.377 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -63.710 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -42.643 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -23.669 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -14.811 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Maagaard Invest ApS (CVR 39792192)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- XML Denmark ApS København K
- Food & Bio Cluster Denmark F.M.B.A. Aarhus N
- Marmormolen Holding ApS København V
- WIO INVESTMENTS ApS Karlslunde
- Nordenvind Consulting ApS Klovborg
- LENTZ HOLDING AF 3. JANUAR 2006 ApS Rørvig
- V5 Verde Equity ApS København K
- HOLDINGSELSKABET AF 30.09.1998. TAASTRUP ApS Albertslund
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.