Fam. Sørensen Holding ApS
CVR 39 92 83 37 · Randers SØ · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Fam. Sørensen Holding ApS har CVR-nummer 39928337. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Egehøjvej 16, 8960 Randers SØ. Stiftet: 8. oktober 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. oktober 2024 – 30. september 2025): bruttofortjeneste -10.232 kr., årets resultat 658.396 kr., egenkapital 9.976.700 kr., aktiver i alt 10.598.127 kr. Soliditetsgraden på 94,1 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 658.396 kr. er højere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Fam. Sørensen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Egehøjvej 16, 8960 Randers SØ
- Kommune
- RANDERS
- Stiftet
- 8 Oct 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af den samlede direktion.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2021-10-27
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39928337 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Egehøjvej 16, 8960 Randers SØ
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
6,6%
▼ 16,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
8,06
▲ 2,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,1%
▼ 0,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-69,3%
▼ 69,3 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.232 | -8.067 | -6.213 | -7.469 | — |
| Resultat før skat | 691.090 | 2.143.318 | 2.806.004 | 1.595.132 | — |
| Årets resultat | 658.396 | 2.144.806 | 2.807.113 | 1.596.760 | — |
| Egenkapital | 9.976.700 | 9.385.804 | 7.299.898 | 4.549.984 | 3.009.724 |
| Aktiver i alt | 10.598.127 | 9.878.759 | 7.813.316 | 4.902.167 | 3.260.398 |
| Omsætningsaktiver | 3.678.964 | 2.661.155 | 1.747.097 | 648.166 | 309.745 |
| Kortfristet gæld | 456.585 | 492.955 | 513.418 | 352.183 | 250.674 |
| Gæld i alt | 621.427 | 492.955 | 513.418 | 352.183 | 250.674 |
| Soliditetsgrad | 94.1% | 95% | 93.4% | 92.8% | 92.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Steffen Malling Sørensen Siden 8 Oct 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Steffen Malling Sørensen Siden 8 Oct 2018Direktør
Produktionsenheder
1Fam. Sørensen Holding ApS
P-nr. 1024028220
Egehøjvej 16, 8960 Randers SØ
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.540.832 DKK | 558.976 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.501.938 DKK | 550.418 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.574.863 DKK | 346.456 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.116.707 DKK | 245.674 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 1.184.357 DKK | 260.546 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Fam. Sørensen Holding ApS (CVR 39928337)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.