Juul Lausen Holding ApS
CVR 39 99 26 39 · Hadsten · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Juul Lausen Holding ApS har CVR-nummer 39992639. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Elverhøjen 30, 8370 Hadsten. Stiftet: 2. november 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste 413.500 kr., årets resultat 419.186 kr., egenkapital 8.513.941 kr., aktiver i alt 14.542.352 kr. Soliditetsgraden på 58,5 % er lavere end hos 71 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 419.186 kr. er højere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 6 % fra regnskabsår 2025 til 2026. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Juul Lausen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Elverhøjen 30, 8370 Hadsten
- Kommune
- FAVRSKOV
- Telefon
- 42138000
- Stiftet
- 2 Nov 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være Holdingselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-08-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK39992639 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Elverhøjen 30, 8370 Hadsten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
4,9%
▼ 60,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,44
▲ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
58,5%
▲ 6,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,2%
▼ 92,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 413.500 | 439.988 | — | — | — |
| Resultat før skat | 438.370 | 5.420.409 | 866.081 | 1.589.587 | 749.119 |
| Årets resultat | 419.186 | 5.401.423 | 858.664 | 1.358.609 | 749.119 |
| Egenkapital | 8.513.941 | 8.229.755 | 2.950.332 | 2.059.469 | 815.260 |
| Aktiver i alt | 14.542.352 | 15.694.676 | 11.246.739 | 11.178.898 | 10.830.817 |
| Omsætningsaktiver | 124.901 | 128.393 | 70.264 | 9 | 15.483 |
| Kortfristet gæld | 86.564 | 216.904 | 3.368 | 215.281 | 5.776 |
| Gæld i alt | 14.542.352 | 15.694.676 | 8.296.407 | 9.119.429 | 10.015.557 |
| Soliditetsgrad | 58.5% | 52.4% | 26.2% | 18.4% | 7.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Kurt Juul Lausen Siden 2 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Kurt Juul Lausen Siden 2 Nov 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1Juul Lausen Holding ApS
P-nr. 1024097990
Elverhøjen 30, 8370 Hadsten
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 849.508 DKK | 186.890 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 842.958 DKK | 185.438 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.408.456 DKK | 309.848 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.207.026 DKK | 265.540 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -13.288 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Juul Lausen Holding ApS (CVR 39992639)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.