Søren Rune Knudsen ApS
CVR 40 02 10 19 · Malling · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Søren Rune Knudsen ApS har CVR-nummer 40021019. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Banevolden 34, 8340 Malling. Stiftet: 5. november 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2024 – 30. juni 2025): bruttofortjeneste -9.485 kr., årets resultat 7.492 kr., egenkapital 467.497 kr., aktiver i alt 1.761.089 kr. Soliditetsgraden på 26,5 % er lavere end hos 81 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 7.492 kr. er lavere end hos 55 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Søren Rune Knudsen ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Banevolden 34, 8340 Malling
- Kommune
- AARHUS
- srknudsen@gmail.com
- Stiftet
- 5 Nov 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- fungere som holdingselskab og i øvrigt drive investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af én direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-11-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40021019 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Banevolden 34, 8340 Malling
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,6%
▼ 21,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,02
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
26,5%
▲ 0,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-92,8%
▼ 92,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.485 | -10.360 | -24.370 | 127.980 | -3.902 |
| Resultat før skat | 7.492 | 104.040 | 70.297 | 118.230 | -16.102 |
| Årets resultat | 7.492 | 104.040 | 70.297 | 118.230 | -14.303 |
| Egenkapital | 467.497 | 460.006 | 355.966 | 285.669 | 167.439 |
| Aktiver i alt | 1.761.089 | 1.757.089 | 1.750.089 | 900.682 | 807.045 |
| Omsætningsaktiver | 26.000 | 22.000 | 15.000 | 0 | 6.363 |
| Kortfristet gæld | 1.293.592 | 1.297.083 | 1.394.123 | 615.013 | 639.606 |
| Gæld i alt | 1.293.592 | 1.297.083 | 1.394.123 | 615.013 | 639.606 |
| Soliditetsgrad | 26.5% | 26.2% | 20.3% | 31.7% | 20.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Rune Knudsen Siden 5 Nov 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Rune Knudsen Siden 5 Nov 2018Adm. dir.
Produktionsenheder
1Søren Rune Knudsen ApS
P-nr. 1024129027
Banevolden 34, 8340 Malling
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -45.705 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -49.282 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -31.770 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -16.102 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -4.894 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Søren Rune Knudsen ApS (CVR 40021019)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver fungere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.