Lasse Vang Holding ApS
CVR 40 09 41 05 · Galten · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Lasse Vang Holding ApS har CVR-nummer 40094105. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Hvedevej 29, 8464 Galten. Stiftet: 6. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -81.096 kr., årets resultat 3.708.731 kr., egenkapital 25.935.246 kr., aktiver i alt 27.013.717 kr. Soliditetsgraden på 96,0 % er højere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 3.708.731 kr. er højere end hos 93 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Lasse Vang Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Hvedevej 29, 8464 Galten
- Kommune
- SKANDERBORG
- Stiftet
- 6 Dec 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investere i aktier og andre værdipapirer samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør alene
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2018-12-06
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40094105 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500B093B8BF9EBB08
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Hvedevej 29, 8464 Galten
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
14,3%
▼ 74,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
25,05
▼ 70,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
96,0%
▼ 3,0 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-81,6%
▼ 81,6 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -81.096 | 20.197.010 | — | -7.500 | -9.375 |
| Resultat før skat | 4.774.588 | 20.130.514 | 995.754 | 946.766 | 267.276 |
| Årets resultat | 3.708.731 | 20.125.289 | 996.313 | 951.188 | 267.276 |
| Egenkapital | 25.935.246 | 22.726.515 | 2.601.226 | 1.604.912 | 653.725 |
| Aktiver i alt | 27.013.717 | 22.966.163 | 2.851.187 | 1.704.454 | 680.438 |
| Omsætningsaktiver | 27.013.717 | 22.966.163 | 370.433 | 71.998 | 4.620 |
| Kortfristet gæld | 1.078.471 | 239.648 | 65.610 | 38.932 | 26.713 |
| Gæld i alt | 27.013.717 | 22.966.163 | 249.961 | 99.542 | 26.713 |
| Soliditetsgrad | 96% | 99% | 91.2% | 94.2% | 96.1% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lasse Vang Siden 6 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Lasse Vang Siden 6 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Lasse Vang Holding ApS
P-nr. 1024215861
Hvedevej 29, 8464 Galten
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 838.025 DKK | 184.360 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 275.569 DKK | 60.610 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -33.717 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.376 DKK | 286 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -18 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Lasse Vang Holding ApS (CVR 40094105)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver investere.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.