Cantor Holding ApS
CVR 40 11 16 62 · Slagelse · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Cantor Holding ApS har CVR-nummer 40111662. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Bakketoppen 1, 4200 Slagelse. Stiftet: 20. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. april 2025 – 31. marts 2026): bruttofortjeneste -32.607 kr., årets resultat 654.345 kr., egenkapital 3.032.419 kr., aktiver i alt 4.402.795 kr. Soliditetsgraden på 68,9 % er lavere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 654.345 kr. er højere end hos 77 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Cantor Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Bakketoppen 1, 4200 Slagelse
- Kommune
- SLAGELSE
- Stiftet
- 20 Dec 2018
- Selskabskapital
- 80.000 DKK
- Formål
- erhverve, eje og afhænde unoterede kapitalandele samt anden hermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-12-20
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40111662 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500A37CFB087DB712
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Bakketoppen 1, 4200 Slagelse
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
21,6%
▲ 25,7 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,21
▼ 104,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
68,9%
▼ 30,9 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
455,8%
▲ 455,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -32.607 | -19.531 | -7.047 | -10.252 | -7.011 |
| Resultat før skat | 662.410 | -211.676 | -349.004 | 608.708 | 1.105.125 |
| Årets resultat | 654.345 | -183.894 | -376.570 | 584.420 | 1.081.739 |
| Egenkapital | 3.032.419 | 4.535.731 | 6.891.625 | 7.385.995 | 6.915.975 |
| Aktiver i alt | 4.402.795 | 4.544.191 | 6.974.824 | 7.441.299 | 6.961.986 |
| Omsætningsaktiver | 1.652.837 | 897.495 | 3.328.128 | 3.322.281 | 2.991.355 |
| Kortfristet gæld | 1.370.376 | 8.460 | 83.199 | 55.304 | 46.011 |
| Gæld i alt | 1.370.376 | 8.460 | 83.199 | 55.304 | 46.011 |
| Soliditetsgrad | 68.9% | 99.8% | 98.8% | 99.3% | 99.3% |
| Ansatte (gns.) | 1 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jesper Cantor Siden 20 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Cantor Siden 20 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Cantor Holding ApS
P-nr. 1024235102
Bakketoppen 1, 4200 Slagelse
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -211.516 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -346.004 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 110.418 DKK | 24.288 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 106.337 DKK | 23.386 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 70.460 DKK | 15.488 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Cantor Holding ApS (CVR 40111662)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver afhænde, unoterede, erhverve.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.