Daniel Pless Holding ApS
CVR 40 11 21 62 · Hedehusene · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Daniel Pless Holding ApS har CVR-nummer 40112162. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Månebakken 12, 2640 Hedehusene. Stiftet: 20. december 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): omsætning 0 kr., bruttofortjeneste -43.852 kr., årets resultat 254.422 kr., egenkapital 226.060 kr., aktiver i alt 400.372 kr. Soliditetsgraden på 56,5 % er lavere end hos 72 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 254.422 kr. er højere end hos 66 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Daniel Pless Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Månebakken 12, 2640 Hedehusene
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Stiftet
- 20 Dec 2018
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udvikling og salg af lysarmaturer gennem kapitalan-bringelse i andre virksomheder samt anden kapitalanbringelse og hermed forbundet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-04-28
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40112162 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Månebakken 12, 2640 Hedehusene
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
112,5%
▲ 118,2 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,01
▲ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
56,5%
▲ 22,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
2.004,8%
▲ 2.004,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -43.852 | -15.912 | -9.552 | -6.148 | -5.588 |
| Resultat før skat | 243.746 | -15.924 | -27.923 | 260.690 | 186.801 |
| Årets resultat | 254.422 | -13.357 | -21.949 | 264.046 | 189.492 |
| Egenkapital | 226.060 | 235.114 | 309.471 | 390.320 | 183.474 |
| Aktiver i alt | 400.372 | 686.900 | 920.578 | 800.053 | 466.594 |
| Omsætningsaktiver | 350.372 | 636.900 | 870.578 | 750.053 | 416.594 |
| Kortfristet gæld | 174.312 | 451.786 | 611.107 | 409.733 | 283.120 |
| Gæld i alt | 174.312 | 451.786 | 611.107 | 409.733 | 283.120 |
| Soliditetsgrad | 56.5% | 34.2% | 33.6% | 48.8% | 39.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Daniel Pless Siden 20 Dec 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Daniel Pless Siden 20 Dec 2018Direktør
Produktionsenheder
1Daniel Pless Holding ApS
P-nr. 1024235536
Månebakken 12, 2640 Hedehusene
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.391.970 DKK | 306.218 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.277.582 DKK | 281.050 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 307.724 DKK | 67.694 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 449.605 DKK | 98.912 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 327.866 DKK | 72.116 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Daniel Pless Holding ApS (CVR 40112162)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver bringelse, lysarmaturer, kapitalan.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.