IMCA Holding ApS
CVR 40 14 98 80 · Aabenraa · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
IMCA Holding ApS har CVR-nummer 40149880. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Tøndervej 237B, 6200 Aabenraa. Stiftet: 17. oktober 2018. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.730 kr., årets resultat 746.424 kr., egenkapital 6.448.142 kr., aktiver i alt 6.481.744 kr. Soliditetsgraden på 99,5 % er højere end hos 82 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 746.424 kr. er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som IMCA Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Tøndervej 237B, 6200 Aabenraa
- Kommune
- AABENRAA
- Telefon
- 40754887
- Stiftet
- 17 Oct 2018
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, investeringer og anden virksomhed i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2018-10-17
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40149880 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500YZ7585C627C577
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tøndervej 237B, 6200 Aabenraa
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
11,6%
▲ 1,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
71,01
▲ 53,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,5%
▲ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
23,9%
▲ 23,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.730 | -9.105 | -9.585 | -8.373 | -6.905 |
| Resultat før skat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat | 746.424 | 602.568 | 410.790 | 504.762 | 1.624.605 |
| Egenkapital | 6.448.142 | 5.836.716 | 5.356.149 | 5.245.358 | 4.854.996 |
| Aktiver i alt | 6.481.744 | 5.955.905 | 5.361.732 | 5.250.894 | 4.859.996 |
| Omsætningsaktiver | 2.386.151 | 2.091.420 | 2.070.795 | 1.801.220 | 1.460.929 |
| Kortfristet gæld | 33.602 | 119.189 | 5.583 | 5.536 | 5.000 |
| Gæld i alt | 33.602 | 119.189 | 5.583 | 5.536 | 5.000 |
| Soliditetsgrad | 99.5% | 98% | 99.9% | 99.9% | 99.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Iver Mørk Callesen Siden 17 Oct 2018100% Ejer
Ledelse
1-
Iver Mørk Callesen Siden 17 Oct 2018Direktør
Produktionsenheder
1IMCA Holding ApS
P-nr. 1024279223
Tøndervej 237B, 6200 Aabenraa
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 0 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -62.535 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -145.021 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -8.386 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | -12.481 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: IMCA Holding ApS (CVR 40149880)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.