Enghave 2018 ApS
CVR 40 34 08 15 · København V · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Enghave 2018 ApS har CVR-nummer 40340815. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Ingerslevsgade 110, 1705 København V. Stiftet: 12. marts 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -5.503 kr., årets resultat -43.911 kr., egenkapital 2.100.901 kr., aktiver i alt 2.117.582 kr. Soliditetsgraden på 99,2 % er højere end hos 79 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -43.911 kr. er lavere end hos 84 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Enghave 2018 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Ingerslevsgade 110, 1705 København V
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 12 Mar 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-03-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40340815 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 98450000EB9A5D869Q50
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Ingerslevsgade 110, 1705 København V
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-2,1%
▲ 2,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
45,50
▲ 39,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,2%
▲ 4,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
53,2%
▲ 53,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Bruttoresultat | -5.503 | -4.005 | 210.259 | 1.045.675 | -4.300 |
| Resultat før skat | -36.944 | -89.411 | 217.015 | 1.027.898 | 750.103 |
| Årets resultat | -43.911 | -93.788 | 214.554 | 1.034.931 | 750.103 |
| Egenkapital | 2.100.901 | 2.144.812 | 2.238.600 | 2.024.045 | 1.039.114 |
| Aktiver i alt | 2.117.582 | 2.272.660 | 2.271.620 | 2.055.588 | 1.044.397 |
| Omsætningsaktiver | 758.913 | 721.663 | 332.746 | 197.582 | 235.697 |
| Kortfristet gæld | 16.681 | 127.848 | 33.020 | 31.543 | 5.283 |
| Gæld i alt | 16.681 | 127.848 | 33.020 | 31.543 | 5.283 |
| Soliditetsgrad | 99.2% | 94.4% | 98.5% | 98.5% | 99.5% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Lars Bent Rasmussen Siden 12 Mar 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Lars Bent Rasmussen Siden 12 Mar 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Enghave 2018 ApS
P-nr. 1024500957
Ingerslevsgade 110, 1705 København V
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -55.089 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 282.755 DKK | 62.194 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.352.557 DKK | 297.550 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 972.338 DKK | 213.906 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 501.225 DKK | 110.264 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Enghave 2018 ApS (CVR 40340815)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.