Tårup Auto Og Mcreparation ApS
CVR 40 51 24 38 · Mesinge · Reparation og vedligeholdelse af motorcykler · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Tårup Auto Og Mcreparation ApS har CVR-nummer 40512438. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Reparation og vedligeholdelse af motorcykler (branchekode 953200). Adresse: Tårup Vestergyde 37, 5370 Mesinge. Stiftet: 10. maj 2019. Status: aktiv. Antal ansatte: 2. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 802.296 kr., årets resultat 1.764 kr., egenkapital 182.469 kr., aktiver i alt 427.165 kr. Soliditetsgraden på 42,7 % er højere end hos 58 % af de 31 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorcykler», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.764 kr. er højere end hos 52 % af de 31 virksomheder i branchen «Reparation og vedligeholdelse af motorcykler», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten steg 48 % fra regnskabsår 2024 til 2025. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Tårup Auto Og Mcreparation ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Reparation og vedligeholdelse af motorcykler (953200)
- Adresse
- Tårup Vestergyde 37, 5370 Mesinge
- Kommune
- KERTEMINDE
- Antal ansatte
- 2
- Stiftet
- 10 May 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- udøve virksomhed med handel og service samt aktiviteter i tilknytning hertil
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-05-10
- Binavne
- Tårup Auto Og Mc ApS
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40512438 ✓ Valideret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Tårup Vestergyde 37, 5370 Mesinge
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
1,0%
▼ 47,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,57
▼ 0,9
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
42,7%
▼ 19,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-98,0%
▼ 98,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
31 virksomheder i «Reparation og vedligeholdelse af motorcykler»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 802.296 | 541.774 | 363.584 | 496.163 | 231.737 |
| Resultat før skat | 2.829 | 111.368 | 7.613 | 156.827 | -57.032 |
| Årets resultat | 1.764 | 86.806 | 5.786 | 142.888 | -57.032 |
| Egenkapital | 182.469 | 180.705 | 93.899 | 88.113 | -54.775 |
| Aktiver i alt | 427.165 | 289.945 | 214.190 | 243.360 | 111.443 |
| Omsætningsaktiver | 384.564 | 267.574 | 180.634 | 198.619 | 55.517 |
| Kortfristet gæld | 244.696 | 109.240 | 120.291 | 155.247 | 166.218 |
| Gæld i alt | 244.696 | 109.240 | 120.291 | 155.247 | 166.218 |
| Soliditetsgrad | 42.7% | 62.3% | 43.8% | 36.2% | -49.2% |
| Ansatte (gns.) | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Jørgen Andersen Siden 10 May 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Jørgen Andersen Siden 10 May 2019Direktør
Produktionsenheder
1Tårup Auto Og Mcreparation ApS
P-nr. 1024695596
Tårup Vestergyde 37, 5370 Mesinge
Reparation og vedligeholdelse af motorcykler (953200)
👥 2 ansatte
Miljøregulering
1 lokation(er)Tårup Auto og Mcreparation ApS
Tårup Vestergyde 37, 5370 Mesinge
Autoværksted
Autoværksteder er anlæg og aktiviteter for service, reparation, vask og overfladebehandling og autolakering af motorkøretøjer, der er omfattet af bekendtgørelse om miljøkrav i forbindelse med etablering og drift af autoværksteder m.v.
Tilsyn: Kerteminde Kommune
Kilde: Miljøstyrelsens Digitale MiljøAdministration (dma.mst.dk).
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 120.596 DKK | 26.510 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 17.258 DKK | 3.784 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 72.315 DKK | 15.906 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -56.517 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 0 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Tårup Auto Og Mcreparation ApS (CVR 40512438)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver motorcykler, vedligeholdelse, reparation.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.