Ib Nielsen Holding, Herning ApS
CVR 40 52 73 97 · Herning · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Ib Nielsen Holding, Herning ApS har CVR-nummer 40527397. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Nis Petersens Vej 11, 7400 Herning. Stiftet: 12. april 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -75.997 kr., årets resultat 543.278 kr., egenkapital 3.607.862 kr., aktiver i alt 3.794.186 kr. Soliditetsgraden på 95,1 % er højere end hos 60 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 543.278 kr. er højere end hos 75 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Ib Nielsen Holding, Herning ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Nis Petersens Vej 11, 7400 Herning
- Kommune
- HERNING
- Stiftet
- 12 Apr 2019
- Selskabskapital
- 50.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i alment lægeselskab
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af direktøren.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2020-11-25
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40527397 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Nis Petersens Vej 11, 7400 Herning
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
15,1%
▼ 8,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
29,21
▲ 0,1
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,1%
▼ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-23,1%
▼ 23,1 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -75.997 | 1.614.075 | 1.713.002 | 1.776.017 | 1.702.233 |
| Resultat før skat | 698.834 | 907.777 | 442.598 | 556.939 | 905.154 |
| Årets resultat | 543.278 | 706.890 | 344.182 | 434.321 | 705.989 |
| Egenkapital | 3.607.862 | 2.951.829 | 2.366.939 | 2.140.557 | 2.093.024 |
| Aktiver i alt | 3.794.186 | 3.057.115 | 2.477.830 | 2.240.014 | 2.138.161 |
| Omsætningsaktiver | 3.268.767 | 3.057.115 | 2.477.830 | — | — |
| Kortfristet gæld | 111.898 | 105.084 | 109.660 | 95.178 | 37.930 |
| Gæld i alt | 111.898 | 105.084 | 109.660 | 95.178 | 37.930 |
| Soliditetsgrad | 95.1% | 96.6% | 95.5% | 95.6% | 97.9% |
| Ansatte (gns.) | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Ib Nielsen Siden 12 Apr 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Ib Nielsen Siden 12 Apr 2019Direktør
Produktionsenheder
1Ib Nielsen Holding, Herning ApS
P-nr. 1024713497
Nis Petersens Vej 11, 7400 Herning
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 917.854 DKK | 201.916 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 461.256 DKK | 101.464 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 570.662 DKK | 125.532 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | — | — | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 643.407 DKK | 141.548 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Ib Nielsen Holding, Herning ApS (CVR 40527397)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Anne-Sofie Mols Holding ApS Jelling
- BETTINA RODE HOLDING ApS Allerød
- MIKKEL QUAADE HOLDING ApS Odense C
- LÆGE EVA BAUER HOLDING ApS Gråsten
- WIESLAW STARZYCKI, ALMENT PRAKTISERENDE LÆGE HOLDING ApS Roskilde
- LÆGE JULIANE SADOWSKI HOLDING ApS Risskov
- Alment Praktiserende Læge KR Holding ApS Svendborg
- Alment Praktiserende Læge Benedikte Jacobsen Holding ApS Viby J
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver lægeselskab, alment.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.