Hellisen Holding ApS
CVR 40 75 34 78 · København Ø · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Hellisen Holding ApS har CVR-nummer 40753478. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Langøgade 14, 3. th, 2100 København Ø. Stiftet: 2. september 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 128.837 kr., årets resultat 132.112 kr., egenkapital 996.117 kr., aktiver i alt 999.612 kr. Soliditetsgraden på 99,7 % er højere end hos 85 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 132.112 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Hellisen Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Langøgade 14, 3. th, 2100 København Ø
- Kommune
- KØBENHAVN
- Stiftet
- 2 Sep 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investering i aktier og anparter
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-09-02
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40753478 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 984500F44FD2A4C7AR84
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Langøgade 14, 3. th, 2100 København Ø
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
13,3%
▲ 6,8 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
274,57
▲ 18,5
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,7%
▲ 0,1 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
119,9%
▲ 119,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 128.837 | -138.723 | -4.455 | -8.044 | -3.495 |
| Resultat før skat | 128.837 | 60.089 | 174.458 | 336.782 | -3.721 |
| Årets resultat | 132.112 | 60.089 | 174.458 | 336.782 | -2.934 |
| Egenkapital | 996.117 | 931.505 | 932.416 | 816.858 | 537.276 |
| Aktiver i alt | 999.612 | 935.000 | 935.911 | 820.353 | 554.251 |
| Omsætningsaktiver | 959.612 | 895.000 | 895.911 | 780.353 | 514.251 |
| Kortfristet gæld | 3.495 | 3.495 | 3.495 | 3.495 | 16.975 |
| Gæld i alt | 3.495 | 3.495 | 3.495 | 3.495 | 16.975 |
| Soliditetsgrad | 99.7% | 99.6% | 99.6% | 99.6% | 96.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Anders Hellisen Poulsen Siden 2 Sep 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Anders Hellisen Poulsen Siden 2 Sep 2019Adm. dir.
Produktionsenheder
1Hellisen Holding ApS
P-nr. 1024991217
Langøgade 14, 3. th, 2100 København Ø
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 221.704 DKK | 48.774 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 23.874 DKK | 5.236 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 225.348 DKK | 49.566 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 354.538 DKK | 77.990 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 556.774 DKK | 122.474 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Hellisen Holding ApS (CVR 40753478)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.