RM Metzsch Holding ApS
CVR 40 79 12 05 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
RM Metzsch Holding ApS har CVR-nummer 40791205. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Vindinggård Ringvej 1, 1., 7100 Vejle. Stiftet: 12. september 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -8.601 kr., årets resultat 130.421 kr., egenkapital 376.355 kr., aktiver i alt 400.233 kr. Soliditetsgraden på 94,0 % er højere end hos 58 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 130.421 kr. er højere end hos 59 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som RM Metzsch Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Vindinggård Ringvej 1, 1., 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 12 Sep 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- investering i anparter i tilknyttede virksomheder
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af en direktør.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-09-12
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40791205 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Vindinggård Ringvej 1, 1., 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
34,7%
▼ 2,4 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,25
▲ 0,8
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,0%
▲ 11,8 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-7,7%
▼ 7,7 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -8.601 | -9.275 | -8.268 | -6.250 | -6.250 |
| Resultat før skat | 127.671 | 138.592 | 36.735 | 139 | 7.661 |
| Årets resultat | 130.421 | 141.276 | 39.045 | 1.723 | 9.201 |
| Egenkapital | 376.355 | 380.935 | 239.659 | 200.614 | 198.890 |
| Aktiver i alt | 400.233 | 463.283 | 297.907 | 230.040 | 227.676 |
| Omsætningsaktiver | 29.794 | 35.692 | 22.447 | 1.862 | 7.020 |
| Kortfristet gæld | 23.878 | 82.348 | 58.248 | 29.426 | 28.786 |
| Gæld i alt | 23.878 | 82.348 | 58.248 | 29.426 | 28.786 |
| Soliditetsgrad | 94% | 82.2% | 80.4% | 87.2% | 87.4% |
| Ansatte (gns.) | — | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rikke Deleuran Metzsch Siden 12 Sep 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Rikke Deleuran Metzsch Siden 12 Sep 2019Direktør
Produktionsenheder
1RM Metzsch Holding ApS
P-nr. 1025042243
Vindinggård Ringvej 1, 1., 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 237.959 DKK | 52.338 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 106.707 DKK | 23.474 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 28.089 DKK | 6.160 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 52.270 DKK | 11.484 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 78.753 DKK | 17.314 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: RM Metzsch Holding ApS (CVR 40791205)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tilknyttede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.