Konvent Group ApS
CVR 40 80 07 94 · København K · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Konvent Group ApS har CVR-nummer 40800794. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Fiolstræde 44, 1171 København K. Stiftet: 20. september 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -10.639 kr., årets resultat 1.060.990 kr., egenkapital 3.028.364 kr., aktiver i alt 3.192.609 kr. Soliditetsgraden på 94,9 % er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 1.060.990 kr. er højere end hos 83 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Konvent Group ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Fiolstræde 44, 1171 København K
- Kommune
- KØBENHAVN
- Telefon
- 33426608
- Stiftet
- 20 Sep 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber og at drive investeringsvirksomhed samt anden dermed beslægtet virksomhed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening, af bestyrelsesformanden i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2026-04-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40800794 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Fiolstræde 44, 1171 København K
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
35,0%
▼ 4,0 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
4,30
▲ 1,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
94,9%
▲ 5,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
10,2%
▲ 10,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -10.639 | -9.449 | -10.023 | -1.008 | -36.458 |
| Resultat før skat | 1.059.219 | 960.516 | 797.084 | 1.120.258 | 832.336 |
| Årets resultat | 1.060.990 | 962.378 | 799.556 | 1.123.052 | 841.114 |
| Egenkapital | 3.028.364 | 2.467.374 | 2.004.996 | 1.905.440 | 1.282.387 |
| Aktiver i alt | 3.192.609 | 2.757.999 | 2.394.627 | 2.409.129 | 2.042.511 |
| Omsætningsaktiver | 706.173 | 790.884 | 376.509 | 499.448 | 766.046 |
| Kortfristet gæld | 164.245 | 290.625 | 389.631 | 503.689 | 760.124 |
| Gæld i alt | 164.245 | 290.625 | 389.631 | 503.689 | 760.124 |
| Soliditetsgrad | 94.9% | 89.5% | 83.7% | 79.1% | 62.8% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
MorMar Holding ApS Siden 20 Sep 2019100% Ejer
Ledelse
3-
Morten Schmidt Siden 20 Sep 2019Adm. dir.
-
Morten Schmidt Siden 20 Sep 2019Bestyrelsesmedlem
-
Marianne Wiinblad Schmidt Siden 1 Apr 2025Formand
Produktionsenheder
1Konvent Group ApS
P-nr. 1025055132
Fiolstræde 44, 1171 København K
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 940.012 DKK | 206.800 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.051.111 DKK | 231.242 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 1.548.723 DKK | 340.714 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 1.157.769 DKK | 254.694 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 850.756 DKK | 187.154 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Konvent Group ApS (CVR 40800794)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.