P.L. Mouritsen Holding 2019 ApS
CVR 40 82 37 94 · Vejle · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
P.L. Mouritsen Holding 2019 ApS har CVR-nummer 40823794. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Lanciavej 13, 7100 Vejle. Stiftet: 5. juli 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. maj 2024 – 30. april 2025): bruttofortjeneste -36.892 kr., årets resultat -11.256.254 kr., egenkapital 52.798.289 kr., aktiver i alt 69.991.292 kr. Soliditetsgraden på 75,4 % er lavere end hos 63 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -11.256.254 kr. er lavere end hos 99 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som P.L. Mouritsen Holding 2019 ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Lanciavej 13, 7100 Vejle
- Kommune
- VEJLE
- Stiftet
- 5 Jul 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i helt eller delvist ejede selskaber samt investering i øvrigt
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af én direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-07-05
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40823794 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 549300FNWT9NDD08HV48
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Lanciavej 13, 7100 Vejle
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-21,3%
▼ 38,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,89
▼ 0,6
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
75,4%
▼ 2,3 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-196,8%
▼ 196,8 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -36.892 | -87.087 | -80.038 | -86.197 | -125.073 |
| Resultat før skat | -11.241.825 | 14.553.818 | 6.226.669 | 3.357.123 | 9.835.043 |
| Årets resultat | -11.256.254 | 11.630.029 | 5.041.829 | 2.172.671 | 7.967.134 |
| Egenkapital | 52.798.289 | 67.563.543 | 55.992.414 | 75.950.585 | 79.869.414 |
| Aktiver i alt | 69.991.292 | 86.956.750 | 84.272.523 | 90.203.576 | 82.671.281 |
| Omsætningsaktiver | 32.466.286 | 48.406.875 | 46.964.148 | 53.768.195 | 44.079.484 |
| Kortfristet gæld | 17.193.003 | 19.393.207 | 28.280.109 | 14.252.991 | 2.801.867 |
| Gæld i alt | 17.193.003 | 19.393.207 | 28.280.109 | 14.252.991 | 2.801.867 |
| Soliditetsgrad | 75.4% | 77.7% | 66.4% | 84.2% | 96.6% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Pieter Lawrence Mouritsen Siden 5 Jul 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Pieter Lawrence Mouritsen Siden 5 Jul 2019Direktør
Produktionsenheder
1P.L. Mouritsen Holding 2019 ApS
P-nr. 1025084736
Lanciavej 13, 7100 Vejle
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 18.654.203 DKK | 4.103.924 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 13.167.757 DKK | 2.896.894 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 2.474.274 DKK | 538.984 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 15.298.966 DKK | 3.360.443 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 732.689 DKK | 161.172 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: P.L. Mouritsen Holding 2019 ApS (CVR 40823794)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Koncern
Fra ejerskab registreret i GLEIF (LEI)Datterselskaber
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver ejede.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.