Juccas Energy ApS
CVR 40 94 47 29 · Virum · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Juccas Energy ApS har CVR-nummer 40944729. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Skovridergårdsvej 47, 2830 Virum. Stiftet: 28. september 2019. Status: ophørt 9. juli 2026. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste -86.548 kr., årets resultat 26.635 kr., egenkapital 57.301.339 kr., aktiver i alt 75.165.059 kr. Soliditetsgraden på 76,2 % er lavere end hos 62 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 26.635 kr. er lavere end hos 52 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Juccas Energy ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Skovridergårdsvej 47, 2830 Virum
- Kommune
- LYNGBY-TAARBÆK
- Stiftet
- 28 Sep 2019
- Ophørt
- 9 Jul 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40944729 Ikke momsregistreret
- LEI (GLEIF)
- 6488GX31J2W610TH7N92
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Skovridergårdsvej 47, 2830 Virum
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,0%
▲ 3,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1,36
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
76,2%
▼ 2,7 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
101,4%
▲ 101,4 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -86.548 | -76.417 | -87.762 | -68.571 | -81.971 |
| Resultat før skat | 48.668 | -1.751.126 | 6.782.191 | -125.885 | — |
| Årets resultat | 26.635 | -1.867.496 | 6.616.146 | -59.364 | -90.284 |
| Egenkapital | 57.301.339 | 57.274.704 | 59.142.200 | 52.526.054 | 52.585.418 |
| Aktiver i alt | 75.165.059 | 72.617.093 | 73.391.992 | 69.273.655 | 53.194.202 |
| Omsætningsaktiver | 24.235.602 | 21.687.636 | 20.172.790 | 16.054.453 | — |
| Kortfristet gæld | 17.863.720 | 15.342.389 | 14.249.792 | 16.747.601 | 608.784 |
| Gæld i alt | 17.863.720 | 15.342.389 | 14.249.792 | 16.747.601 | 608.784 |
| Soliditetsgrad | 76.2% | 78.9% | 80.6% | 75.8% | 98.9% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 2.588.691 DKK | 569.492 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 2.928.030 DKK | 644.160 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 4.604.242 DKK | 1.012.924 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -90.284 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | -71.197 DKK | 0 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Juccas Energy ApS (CVR 40944729)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
4 Aug 2026NORMAL → OPLØSTEFTERFUSION
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms