Techno Vision Invest ApS
CVR 40 95 81 93 · Hedensted · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Virksomheden er ophørt
Kort fortalt
Techno Vision Invest ApS har CVR-nummer 40958193. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Kilde Alle 4, 8722 Hedensted. Stiftet: 27. september 2019. Status: ophørt 1. september 2026. Seneste årsrapport (1. november 2024 – 31. oktober 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 82.308 kr., egenkapital 10.367.701 kr., aktiver i alt 10.373.911 kr. Soliditetsgraden på 99,9 % er højere end hos 89 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 82.308 kr. er højere end hos 54 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Techno Vision Invest ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Kilde Alle 4, 8722 Hedensted
- Kommune
- HEDENSTED
- Stiftet
- 27 Sep 2019
- Ophørt
- 1 Sep 2026
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40958193 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Kilde Alle 4, 8722 Hedensted
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
0,8%
▼ 0,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
1.670,52
▲ 1.343,7
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
99,9%
▲ 0,2 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-57,2%
▼ 57,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 1.938 | -28.313 |
| Resultat før skat | 105.518 | 246.713 | 275.676 | 299.569 | 351.364 |
| Årets resultat | 82.308 | 192.373 | 214.648 | 232.513 | 273.066 |
| Egenkapital | 10.367.701 | 11.285.394 | 14.093.021 | 13.878.373 | 15.645.860 |
| Aktiver i alt | 10.373.911 | 11.320.033 | 14.181.896 | 14.014.078 | 15.852.547 |
| Omsætningsaktiver | 10.373.911 | 11.320.033 | 14.181.896 | 14.014.078 | 15.852.547 |
| Kortfristet gæld | 6.210 | 34.639 | 88.875 | 135.705 | 206.687 |
| Gæld i alt | 6.210 | 34.639 | 88.875 | 135.705 | 206.687 |
| Soliditetsgrad | 99.9% | 99.7% | 99.4% | 99% | 98.7% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 247.013 DKK | 54.340 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 277.482 DKK | 61.028 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 304.872 DKK | 67.056 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 355.968 DKK | 78.298 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 477.954 DKK | 105.138 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Techno Vision Invest ApS (CVR 40958193)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringshistorik
-
Status ændret
22 Sep 2026NORMAL → OPLØSTEFTERERKLÆRING
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms