Haulund Byggeriet ApS
CVR 40 97 71 20 · Tjæreborg · Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
- Under konkurs
- Negativ egenkapital i seneste regnskab
Kort fortalt
Haulund Byggeriet ApS har CVR-nummer 40977120. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (branchekode 433200). Adresse: Østerbyvej 14, 6731 Tjæreborg. Stiftet: 28. november 2019. Status: under konkurs. Antal ansatte: 1. Seneste årsrapport (regnskabsår 2024): bruttofortjeneste 319.721 kr., årets resultat -17.222 kr., egenkapital -51.078 kr., aktiver i alt 37.525 kr. Soliditetsgraden på -136,1 % er lavere end hos 96 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -17.222 kr. er lavere end hos 74 % af de 6.597 virksomheder i branchen «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter», der har offentliggjort regnskab. Bruttofortjenesten faldt 23 % fra regnskabsår 2023 til 2024. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Haulund Byggeriet ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
- Adresse
- Østerbyvej 14, 6731 Tjæreborg
- Kommune
- ESBJERG
- Antal ansatte
- 1
- haulund1980@gmail.com
- Stiftet
- 28 Nov 2019
- Kreditstatus
- Konkurs
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- tømrerarbejde, montering og andet lignende arbejde indenfor bygning og montering samt relaterede opgaver og aktiviteter, der er forbundet hermed
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-08-26
- Momsnr. (EU VIES)
- DK40977120 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 3 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Østerbyvej 14, 6731 Tjæreborg
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Likviditetsgrad
0,42
▼ 0,2
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
-136,1%
▼ 100,6 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-0,2%
▼ 0,2 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
6597 virksomheder i «Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 319.721 | 416.420 | 207.386 | 382.399 | 483.631 |
| Resultat før skat | -6.633 | -27.014 | -46.750 | -39.015 | 28.442 |
| Årets resultat | -17.222 | -17.187 | -46.750 | -39.015 | 21.050 |
| Egenkapital | -51.078 | -33.855 | -16.667 | 21.499 | 61.050 |
| Aktiver i alt | 37.525 | 95.408 | 71.778 | 114.775 | 176.189 |
| Omsætningsaktiver | 37.525 | 77.408 | 53.778 | 96.775 | 158.189 |
| Kortfristet gæld | 88.603 | 129.263 | 88.445 | 93.276 | 115.139 |
| Gæld i alt | 88.603 | 129.263 | 88.445 | 93.276 | 115.139 |
| Soliditetsgrad | -136.1% | -35.5% | -23.2% | 18.7% | 34.7% |
| Ansatte (gns.) | — | 1 | 1 | 1 | 1 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Anders Haulund Siden 28 Nov 2019100% Ejer
Produktionsenheder
1Haulund Byggeriet ApS
P-nr. 1025288765
Østerbyvej 14, 6731 Tjæreborg
Tømrer- og bygningssnedkeraktiviteter (433200)
👥 1 ansatte
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -2.849 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -27.014 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | -46.750 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | -39.015 DKK | 0 DKK | Enkeltstående selskab |
| 2020 | 33.687 DKK | 7.392 DKK | Enkeltstående selskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Haulund Byggeriet ApS (CVR 40977120)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver tømrerarbejde, bygning, montering.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms