Rasmus Investments ApS
CVR 41 01 10 84 · Ikast · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Rasmus Investments ApS har CVR-nummer 41011084. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Peter Bonnens Vej 19, 7430 Ikast. Stiftet: 13. december 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (regnskabsår 2025): bruttofortjeneste 0 kr., årets resultat 8.992.000 kr., egenkapital 91.457.000 kr., aktiver i alt 96.271.000 kr. Soliditetsgraden på 95,0 % er højere end hos 60 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 8.992.000 kr. er højere end hos 97 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Rasmus Investments ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Peter Bonnens Vej 19, 7430 Ikast
- Kommune
- IKAST-BRANDE
- Stiftet
- 13 Dec 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- eje kapitalandele i andre selskaber, investeringsvirksomhed samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed
- Tegningsregel
- Selskabet tegnes af 1 direktør.
- Revision
- Nej
- Seneste vedtægt
- 2019-12-13
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41011084 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 1 uge siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Peter Bonnens Vej 19, 7430 Ikast
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
9,8%
▲ 4,9 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
2,48
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
95,0%
▲ 1,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
106,9%
▲ 106,9 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat før skat | 8.959.000 | 4.441.000 | 1.425.000 | 8.268.000 | 6.833.000 |
| Årets resultat | 8.992.000 | 4.347.000 | 1.501.000 | 8.209.000 | 4.952.000 |
| Egenkapital | 91.457.000 | 88.359.000 | 83.710.000 | 84.006.000 | 89.027.000 |
| Aktiver i alt | 96.271.000 | 94.478.000 | 89.234.000 | 93.677.000 | 92.435.000 |
| Omsætningsaktiver | 11.921.000 | 15.464.000 | 14.469.000 | 18.356.000 | 21.485.000 |
| Kortfristet gæld | 4.814.000 | 6.119.000 | 5.524.000 | 9.671.000 | 3.408.000 |
| Gæld i alt | 4.814.000 | 6.119.000 | 5.524.000 | 9.671.000 | 3.408.000 |
| Soliditetsgrad | 95% | 93.5% | 93.8% | 89.7% | 96.3% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Rasmus Holt Niebuhr Siden 13 Dec 2019100% Ejer
Ledelse
1-
Rasmus Holt Niebuhr Siden 13 Dec 2019Direktør
Produktionsenheder
1Rasmus Investments ApS
P-nr. 1025336026
Peter Bonnens Vej 19, 7430 Ikast
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 364.335 DKK | 153 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 11.613.816 DKK | 2.420.646 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 10.013.976 DKK | 2.043.678 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 15.452.533 DKK | 3.197.178 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Rasmus Investments ApS (CVR 41011084)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteterLevende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver står.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.