Mulbjerg Holding ApS
CVR 41 02 37 08 · Taastrup · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Mulbjerg Holding ApS har CVR-nummer 41023708. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Rugvænget 46, 2630 Taastrup. Stiftet: 1. november 2019. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. juli 2025 – 30. juni 2026): bruttofortjeneste -34.594 kr., årets resultat 225.189 kr., egenkapital 3.924.913 kr., aktiver i alt 4.258.197 kr. Soliditetsgraden på 92,2 % er højere end hos 55 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på 225.189 kr. er højere end hos 64 % af de 112.760 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Mulbjerg Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Rugvænget 46, 2630 Taastrup
- Kommune
- Høje-Taastrup
- Telefon
- 20940494
- Hjemmeside
- www.mulbjerg-ejendomsservice.dk
- Stiftet
- 1 Nov 2019
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- som holdingselskab at eje kapitalandele i andre virksomheder
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktionen.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2019-11-01
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41023708 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Rugvænget 46, 2630 Taastrup
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
5,7%
▼ 21,3 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
10,53
▼ 187,3
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
92,2%
▼ 7,4 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-77,5%
▼ 77,5 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112760 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -34.594 | -21.733 | -19.885 | -17.466 | -12.509 |
| Resultat før skat | 221.129 | 999.355 | 987.531 | 381.214 | 484.785 |
| Årets resultat | 225.189 | 999.896 | 990.259 | 378.311 | 484.785 |
| Egenkapital | 3.924.913 | 3.699.724 | 2.699.828 | 1.709.569 | 1.331.258 |
| Aktiver i alt | 4.258.197 | 3.714.725 | 2.927.137 | 1.738.342 | 1.356.281 |
| Omsætningsaktiver | 3.510.815 | 2.967.343 | 2.179.755 | 990.960 | 608.899 |
| Kortfristet gæld | 333.284 | 15.001 | 227.309 | 28.773 | 25.023 |
| Gæld i alt | 333.284 | 15.001 | 227.309 | 28.773 | 25.023 |
| Soliditetsgrad | 92.2% | 99.6% | 92.2% | 98.3% | 98.2% |
| Ansatte (gns.) | 0 | — | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
2-
Jesper Mulbjerg Siden 1 Nov 201950% Ejer
-
Merete Ejlersen Høgch Eggersø Siden 17 Jan 202050% Ejer
Ledelse
1-
Jesper Mulbjerg Siden 1 Nov 2019Direktør
Produktionsenheder
1Mulbjerg Holding ApS
P-nr. 1025351343
Rugvænget 46, 2630 Taastrup
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | 1.172.916 DKK | 258.038 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | 1.392.204 DKK | 306.284 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 621.470 DKK | 136.708 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 901.663 DKK | 198.352 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 195.902 DKK | 43.098 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Mulbjerg Holding ApS (CVR 41023708)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Relaterede virksomheder
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.