Sostensa Holding ApS
CVR 41 13 63 08 · Gentofte · Ikke-finansielle holdingselskaber · Anpartsselskab · CVR-registret ↗
Kort fortalt
Sostensa Holding ApS har CVR-nummer 41136308. Virksomhedsform: Anpartsselskab. Branche: Ikke-finansielle holdingselskaber (branchekode 642120). Adresse: Sønderbakken 41, 2820 Gentofte. Stiftet: 4. februar 2020. Status: aktiv. Seneste årsrapport (1. september 2024 – 31. august 2025): bruttofortjeneste -9.375 kr., årets resultat -274.441 kr., egenkapital 804.414 kr., aktiver i alt 998.225 kr. Soliditetsgraden på 80,6 % er lavere end hos 59 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Årets resultat på -274.441 kr. er lavere end hos 92 % af de 112.779 virksomheder i branchen «Ikke-finansielle holdingselskaber», der har offentliggjort regnskab. Kilde: CVR-registret og Erhvervsstyrelsens offentliggjorte årsrapporter. Grunddata synkroniseres ugentligt fra CVR.
Sælger du til virksomheder som Sostensa Holding ApS? Bizdex er et CRM med hele CVR-registret indbygget. Find de andre i samme branche, træk dem gennem din pipeline, og se det, når de skifter ejer eller ledelse. 14 dage gratis, uden kort.
Prøv CRM'et gratis i 14 dage →- Branche
- Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
- Adresse
- Sønderbakken 41, 2820 Gentofte
- Kommune
- GENTOFTE
- Stiftet
- 4 Feb 2020
- Selskabskapital
- 40.000 DKK
- Formål
- være holdingselskab samt varetage formueforvaltning, udlejningsvirksomhed og anden investeringsvirksomhed
- Tegningsregel
- Virksomheden tegnes af direktøren.
- Revision
- Ja
- Seneste vedtægt
- 2020-02-04
- Momsnr. (EU VIES)
- DK41136308 Ikke momsregistreret
- E-faktura (Peppol)
- Ikke på Peppol
Senest synkroniseret fra CVR for 2 uger siden.
Placering
✓ Adresse verificeret (DAWA)Sønderbakken 41, 2820 Gentofte
📍 Hovedadresse · 🏭 1 produktionsenhed(er)
Nøgletal (seneste regnskab)
Egenkapitalforrentning
-34,1%
▼ 29,5 pp
Årets resultat i % af egenkapital
Likviditetsgrad
0,08
▲ 0,0
Omsætningsaktiver / kortfristet gæld
Soliditetsgrad
80,6%
▼ 4,5 pp
Egenkapital i % af aktiver
Vækst i resultat
-454,0%
▼ 454,0 pp
Ændring ift. året før
Sammenligning med branchen
112779 virksomheder i «Ikke-finansielle holdingselskaber»Percentil beregnet ud fra de virksomheder, der er importeret lokalt i samme branchekode.
Udvikling
Årets resultat
Bruttoresultat
Egenkapital & aktiver
Soliditetsgrad
Økonomiske nøgletal
Beløb i DKK| Nøgletal | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsætning | — | — | — | — | — |
| Bruttoresultat | -9.375 | -8.750 | -8.125 | -7.500 | -6.250 |
| Resultat før skat | -276.503 | -51.467 | -261.634 | -97.408 | -43.778 |
| Årets resultat | -274.441 | -49.542 | -259.846 | -95.758 | -42.403 |
| Egenkapital | 804.414 | 1.078.855 | 1.128.397 | 1.488.243 | 1.697.001 |
| Aktiver i alt | 998.225 | 1.267.519 | 1.303.285 | 1.582.743 | 1.739.929 |
| Omsætningsaktiver | 14.775 | 16.713 | 10.438 | 44.218 | 42.137 |
| Kortfristet gæld | 193.811 | 188.664 | 174.888 | 94.500 | 42.928 |
| Gæld i alt | 193.811 | 188.664 | 174.888 | 94.500 | 42.928 |
| Soliditetsgrad | 80.6% | 85.1% | 86.6% | 94% | 97.5% |
| Ansatte (gns.) | 0 | 1 | — | — | — |
Kilde: Erhvervsstyrelsens register over offentliggjorte årsrapporter. Omsætning er ofte ikke oplyst for små virksomheder, som i stedet angiver bruttoresultat.
Legale ejere
1-
Søren Nis Thøgersen Siden 4 Feb 2020100% Ejer
Ledelse
1-
Søren Nis Thøgersen Siden 4 Feb 2020Direktør
Produktionsenheder
1Sostensa Holding ApS
P-nr. 1025523063
Sønderbakken 41, 2820 Gentofte
Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)
Selskabsskat
| Indkomstår | Skattepligtig indkomst | Selskabsskat | Type |
|---|---|---|---|
| 2024 | -701.764 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2023 | -77.591 DKK | 0 DKK | Afregnende selskab |
| 2022 | 27.292 DKK | 5.984 DKK | Afregnende selskab |
| 2021 | 159.959 DKK | 35.178 DKK | Administrationsselskab |
| 2020 | 28.109 DKK | 6.182 DKK | Administrationsselskab |
Sambeskattet — administrationsselskab: Sostensa Holding ApS (CVR 41136308)
Kilde: Skattestyrelsen (skattelister for selskaber).
Ændringer i dit marked
Du kan se, hvad der er sket med denne ene virksomhed.
I Pro lander det på kundekortet i dit CRM, for hele dit marked: nye selskaber, konkurser, navneskift, ejerskifte. Og du får én samlet mail.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Lignende virksomheder
Fundet ud fra virksomhedens aktiviteter- Fælles Service Center F.M.B.A. Aarhus N
- BTAM Italia di Ivan Marko Benes ApS København K
- Destination Nord FMBA Skagen
- Edvars & Edvars Holding ApS Holbæk
- HOLSTEBRO TAXAS ØKONOMISKE FORENING AF DEN 26.05.2000 Holstebro
- TÅRNBYFORSYNING A/S Kastrup
- FINANSIEL STABILITET København K
- OBZOR BEACH RESORT HOLDING ApS Højbjerg
Levende liste
Der er flere som denne.
Vi finder dem på, hvad de laver — formål, bibrancher og aktiviteter — ikke på branchekoden alene. I den ene branche, vi har målt på (forsyning), overser koden omkring to tredjedele af markedet. Gem dem som en levende liste, så holder vi den opdateret.
Fx virksomheder der også laver udlejningsvirksomhed, varetage, formueforvaltning.
14 dage gratis, uden kort · derefter Bizdex Pro til 299 kr./md. ekskl. moms
Er det jeres virksomhed? Vis jeres CVR-nummer på jeres hjemmeside
Kopiér koden og indsæt den på jeres hjemmeside, fx i sidefoden, hvor I viser jeres CVR-nummer. Badget linker til jeres side her på Bizdex og sætter ingen cookies.